“Независима газета”: САЩ завършва изграждането на противоракетния щит в източно направление
12 Август 2019 | 19:54 |Тази противоракетна отбранителна станция се намира в северозападната част на Полша в близост до брега на Балтийско море и е резултат от споразуменията, постигнати между Варшава и Вашингтон през 2009 г. Програмата, по която се създава втората такава станция за противоракетна отбрана, се нарича „Европейски поетапен адаптивен подход“ (EPAA). EPAA възнамерява да развие архитектурата на системата за противоракетна отбрана на НАТО, за да защити Европа от заплахи извън евроатлантическия регион. Позицията за противоракетна отбрана в Реджиково се разглежда като средство за осигуряване на противоракетна отбрана на ВМС на НАТО в източната стратегическа посока и според военното и политическото ръководство на алианса и Съединените щати е твърда демонстрация на ангажимента на Америка за колективна сигурност в Европа.
Изграждането, разполагането и въвеждането в експлоатация на „Иджис Ашор“ в Резидково е третата фаза на програмата за европейски поетапен адаптивен подход, нещо като доброволен принос на САЩ за противоракетната отбрана на НАТО. Според ръководството на Пентагона – позиционирането на „Иджис Ашор“ в Полша разширява отбранителния потенциал на алианса, укрепва неговата обща система за противовъздушна / противоракетна отбрана, предназначена да защитава европейската територия, населението и силите на НАТО. Системата „Иджис Ашор“ използва ракетите Standard Missile-3 (SM-3) като средство за поразяване на целта.
По-рано друга позиция на „Иджис Ашор“ беше разположен в Румъния във военна база близо до град Девеселу. Бойната част на „Иджис Ашор“ е съставена от системи за противовъздушна отбрана, които използват универсални ракети МК-41. Руското политическо ръководство многократно е посочвало на Вашингтон, че това е потенциално нарушение на вече изтеклия Договор за премахване на ракетите със среден и по-малък обсег (ДРСМО), тъй като тези инсталации са монтирани на американски военни кораби и се използват за изстрелване на всички видове ракети, включително крилати ракети „Томахоук“. В този случай MK-41 се намира на сушата. И според ДРСМО, „Тоамхоук“ не може да бъде базиран на сушата.
Американските военни твърдят, че системата „Иджис Ашор“ не е в състояние да използва ракети земя-земя и следователно не може да действа като скрито оръжие за нанасяне на първи удар, нещо в което руските експерти се съмняват, с оглед на универсалността на пусковите остановки, които могат да бъдат използвани за изстрелване на ракети „Томахоук“.
Превод и редакция: Юлиян Марков
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"
© 2019 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Koha Ditore (Косово): Албин Курти обещава споразумение с лидера на ДЛК преди учредителното събрание
13 Декември 2019 | 10:53
Сирил Ешер: Мога да помогна за изграждане на бизнес мостове между Източна Европа и Латинска Америка чрез посредничество и изглаждане на проблемите
13 Декември 2019 | 10:41
ТАСС: Джон Съливан е новият посланик на САЩ в Русия
13 Декември 2019 | 10:26
Sky News: Борис Джонън сложи край на безизходицата в британската политика
13 Декември 2019 | 10:05
Kathimerini: Сенатът на САЩ единодушно прие резолюция за признаване на „арменския геноцид“
13 Декември 2019 | 09:31