Der Tagesspiegel: Партньорите от НАТО реагират предпазливо на плана на Крамп-Каренбауер за Сирия
25 Октомври 2019 | 12:02 |
И все пак Европейският парламент прие с голямо мнозинство резолюция, подкрепяща идеята за международно контролирана зона за сигурност. Самата Крамп-Каренбауер говори за „много обнадеждаващи" първи разговори. Но тя също така подчерта: „Това ще бъде дълъг процес, труден път“.
Коалиционният партньор на ХДС – ГСДП се противопостави открито на предложението на Анегрет Крамп-Каренбауер. Това означава, че в Брюксел тя не говореше от името на федералното правителство. Външният министър Хайко Маас също направи предпазлив коментар в Бундестага. След това обяви изненадващо, че в събота ще посети Турция, за да настоява за окончателно прекратяване на огъня в Северна Сирия. Той също така иска да призове за спазване на международното право при справяне с бежанците и подкрепа за политически мирни усилия за Сирия.
Кюрдските милиции в Северна Сирия подкрепиха предложението на министъра на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер за международно контролирана зона за сигурност. „Въпреки че (предложението) все още се обсъжда, ние гласуваме „за“ от своя страна", подчерта командващият Сирийските демократични сили (СДФ) генерал Маслум Абди.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обаче все още счита за възможни военните действия. „Ако терористичната организация продължи да тормози страната ни от тези региони, тогава ние ще продължим плана си за настъпление тук", предупреди Ердоган. Така той влезе в противоречие с президента на САЩ Доналд Тръмп, който по-рано обеща трайно прекратяване на огъня от страна на Турция.
Държавният глава на Турция определи първия дипломат на Берлин като „политически дилетант“, след като Маас обяви ограничения върху германския износ на оръжие в отговор на военната операция на Анкара в Сирия. В тази връзка остава неясно дали двамата ще проведат среща в събота.
Преди две седмици турски сили навлязоха в Сирия, за да изтласкат кюрдските „Народни отряди за самоотбрана“ (YPG) от северната част на страната. Анкара ги третира като организация. Успоредно с това американските войски, съюзници на кюрдите, напуснаха района. Във вторник вечерта турският президент Реджеп Ердоган и руският президент Владимир Путин се договориха в Сочи за поредното изтегляне на YPG от граничните райони и съвместен контрол на региона. На фона на тези събития мнозина си зададоха въпроса за смисъла на плана на Крамп-Каренбауер.
Лидерът на ХДС иска сирийските територии по границата с Турция да бъдат защитени от сили на ООН. Как трябва да се събере тази група и дали Бундесверът ще участва в нея, Анегрет Крамп-Каренбауер не поясни. Съгласието за мисията трябва да дойде от Съвета за сигурност на ООН, член на който е Русия. А тя има право на вето. Москва обаче се възприема като защитник на сирийския президент Башар Асад, поради което е малко вероятно предложението да получи „зелена светлина“ от най-важния орган на международната организация.
Американският министър на отбраната Еспер обеща „политическа" подкрепа за предложението на Крамп-Каренбауер. Той обаче призна, че не е запознат в детайли с него. „Не прочетох германското предложение, не го проучих подробно. Доколкото знам, предложението е европейските партньори да извършват съвместни патрули в този нов коридор. Мисля, че това е добре. От известно време САЩ призовават европейските партньори да направят повече за сигурността в тази част на света“.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп вече изпрати свой представител зв Берлин през юли, за да поиска включването на Бундесвера в сухопътните операции в Сирия. Тогава канцлерът канцлера Ангела Меркел (ХДС) категорично отхвърли искането на Вашингтон.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг приветства принципно инициативата на Крамп-Каренбауер, но също така заяви, че в нея са налице множество въпроси, които остават без отговор. Дори за държави като Франция бе твърде рано за оценка на предложението, разкриха от кръговете на НАТО. Французите обаче също приветстваха факта, че в НАТО изобщо има предложение за действия в Северна Сирия. Белгийският външен министър Дидие Рейндерс като цяло бе положително настроен. Той обаче подчерта, че ситуацията се е променила напълно след споразумението между Русия и Турция.
Във всеки случай лидерът на ХДС има своята партия зад гърба си. Вече се обсъжда евентуално участие на Бундесвера в международни сили за защита. „Вярвам, че Германия като член на Съвета за сигурност на ООН и инициатор на подобно предложение трябва да участва в него", заяви говорителят за външната политика на фракцията на Съюза (ХДС/ХСС) Юрген Хард. От друга страна, ГСДП не са склонни да подкрепят инициативата на партньора си. „Това не трябва да се случва. То ще означава милитаризация на германската външна политика и ГСПД не може и няма да се присъедини към подобно нещо“, увери вицепредседателят на партията Ралф Щегнер.
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия".
Превод и редакция: Тереза Герова
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!