Daily Sabah: Какво предстои за контролираните от кюрдите територии в Сирия
28 Октомври 2019 | 22:07 |
В рамките на само десет дни балансът на силите в Сирия беше оформен и променен. На 9 октомври Турция стартира операция „Извор на мира“ за премахване на терористичната организация Кюрдска работническа партия (ПКК) и нейния сирийски клон, Отрядите за народна самоотбрана (ОНС), от Северна Сирия.
Ето как изглеждаше обстановката в Сирия преди и по време на тази операция:
Преди турското нахлуване САЩ контролираха цялата територия между река Ефрат и границата между Сирия и Ирак, заедно с провинция Манбидж на западния бряг на Ефрат. Контролираният от САЩ район достигаше чак до Ракка и Дейр ел-Зор на юг. Вашингтон управляваше тези територии чрез ПКК/ОНС. В повечето карти на Сирия тази зона е маркирана в жълто.
Турция и Сирийската национална армия (СНА) от своя страна контролираха Африн, бивша крепост на ПКК /ОНС, и зоната между Джараблус и Ал Баб - бивши територии на „Ислямска държава“. От 2016 г. не по-малко от 300 000 сирийски бежанци са се върнали в тези освободени райони. Идлиб също беше под контрола на сирийските опозиционни групи, които са в тясна връзка с Турция по силата на споразумение за дееслкалация с Русия. Тази зона е маркирана в зелено.
И накрая, режимът на Башар Асад задържа контрола върху Южна Сирия, заедно с Латакия и Алепо на север. Тази зона е оцветена в червено. Подкрепен от Русия и Иран, Дамаск си върна Алепо, преди да насочи вниманието си към Идлиб. Планът на режима беше да се насочи към контролираните от опозиция райони, като внимателно се избягва териториите, контролирани от подкрепяните от американците бойци от ПКК / ОНС. За да бъде ясно, режимът се опита да атакува „жълтата“ зона, но се наложи да отстъпи поради въздушните бомбардировки от страна на САЩ. Под американска защита ПКК / ОНС се опита да очертае своя държава в Сирия.
На фона на тези развития по места Турция, Русия и Иран започнаха продължителни дипломатически преговори и започнаха процес за изготвяне на новата конституция на Сирия. Преди историческата среща, която би оформила бъдещето на страната, Турция направи ход, за да наклони баланса на силите в своя полза - както и да неутрализира заплахите за националната сигурност, да се справи с заплахата от терор, произтичаща от Северна Сирия, да улесни репатрирането на сирийските бежанци и да запази териториалната цялост на съседа си.
На 9 октомври Турция започна операция „Извор на мира“ в 120-километровата отсечка между Тел Абяд и Рас ал Айн, с намерение да контролират 30-километрова ивица. СНА, с турска подкрепа, бързо достигна стратегически важната магистрала M4 - забележително постижение. Когато умерената опозиция пое контрола над центъра на град Тел Абяд и влезе в центъра на Рас ал Айн, САЩ поискаха 120-часова пауза, за да улеснят евакуацията на терористите от зоната за сигурност. Така Анкара сключи сделка с Вашингтон. Преди да изтече часовникът, президентът Реджеп Тайип Ердоган се срещна с руския си колега Владимир Путин в Сочи, за да подпише поредното историческо споразумение, което се отнася до всички райони извън участъка между Тел Абяд до Рас ал Айн.
В продължение на 12 дни ситуацията в Сирия се промени изцяло. В североизточна Сирия, подкрепената от Турция СНА овладя контрола върху площ от четири хиляди квадратни километра между Тел Абяд и Рас ал Айн. Тази зона, боядисана в зелено, е гарантирана в рамките на турско-американското споразумение. Споразумение, което премахна терористите от ПКК / ОНС от този район. Междувременно Турция и Русия се съгласиха да изтласкат всички елементи на ПКК / ОНС на около 30 километра от границата между Турция и Сирия в останалите части на североизточна Сирия. Когато изтече 150-часовия срок, подкрепяните от Русия сили на сирийския режим ще отговарят за онези райони - които ще бъдат оцветени в червено. Същото важи и за Манбиж и Тел Рифаат, и двата, разположени на запад от река Ефрат.
В светлината на турското нахлуване и поредица от двустранни споразумения районът под контрола на терористичната организация ПКК/ОНС се е свил и е изтласкан от границата между Турция и Сирия. Какво предстои в тази жълта зона на картата на Сирия?
Съединените щати искат да държат богатия на петрол регион Дейр ел-Зор под свой контрол в опит да гарантират безопасността на Израел. Моите източници в Анкара обаче казват, че терористите от ПКК/ОНС също няма да могат да се задържат на тази територия. Движейки се напред, няма да е изненадващо подкрепяните от Русия сили на режима да се насочат към бойците от ПКК / ОНС.
Превод: Юлиян Марков
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!