РИА Новости: Доналд Тръмп подписа военния бюджет за 2020 г.
21 Декември 2019 | 08:21 |
Общо 738 млрд. долара са отпуснати за нуждите на Пентагона (през 2019 г. бюджетът е 716 млрд. долара). Документът обаче традиционно е не само за разпределение на средствата, но и инструмент за оформяне на политически решения.
Бюджетът също така предполага отпускането на 300 мил. долара за помощ на Украйна и създаването на космически сили.
В бюджета се съдържа клауза за налагане на санкции срещу съдове, полагащи тръбопроводи „Северен поток-2“ и „Турски поток“ на дълбочина над 30 метра.
Държавният секретар и министърът на финансите трябва в рамките на 60 дни от влизането в сила на документа да представят своите предложения за това по отношение на кого да въведат такива санкции пред съответните комисии на Конгреса.
Както по-рано предупреди сенатор Ранд Пол, тези санкции ще засегнат швейцарската компания Allseas, която се занимава с почти цялото полагане на газопровода в морския участък, а също така и италианската Saipem. Освен това ще бъдат санкционирани и представителите на компании от Австрия, Германия, Холандия, Франция, Финландия и Швеция.
Авторите на документа не пренебрегнаха и закупуването от Турция на руските ракетни системи С-400. Бюджетът съдържа забрана за прехвърлянето в Анкара на американските изтребители F-35, техните компоненти и технологии, въпреки факта, че Турция е пълноправен участник на програмата и вложи в нея повече от 1 млрд. долара.
Отмяната на тези ограничения ще последва само при условие, че Турция „няма да придобива С-400 или друго оборудване, материали и персонал, свързани с тези системи“. Тази позиция е дори по-тежка от изразените по-рано искания просто да се откаже от разполагането на тези системи за ПВО.
Според американските законодатели Анкара трябва да даде уверение, че повече няма да извършва такива покупки в бъдеще и че от 31 юли 2019 г. не е закупувала и не е получавала допълнителни оръжия от Русия, „което увеличава риска от компрометиране на възможностите на F-35”.
В проекта за бюджета се предполага, че в рамките на 120 дни след неговото подписване министърът на отбраната на САЩ, заедно с ръководителите на Държавния департамент и разузнавателното управление, трябва да представят своето заключение пред комитетите на Конгреса относно ситуацията в областта на контрола над ядрените въоръжения. Някои от разпоредбите засягат последствията от излизането на САЩ от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег на действие. Така Конгреса трябва да получи оценка за заплахите за САЩ и техните съюзници в случай на неограничено разполагане на такива ракети от Русия, както и какви технологии и програми трябва да използва САЩ, за да се противопоставят.
Освен това документът забранява на Министерството на отбраната на САЩ да изразходва средства за „всякакви действия за преустановяване, прекратяване или излизане на САЩ от Договора за отворено небе". В бюджета има две изключения от тази заповед: нарушение на договора от Русия и отказ да се върне в неговите рамки, а също така и „когато изходът от Договора за отворено небе ще бъде в най-добър интерес за националната сигурност на САЩ, а с другите страни по договора са проведени консултации“.
Превод и редакция: Мария Факова
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!