Дмитрий Песков: В Либия има наемници от много страни, не само от Русия
26 Декември 2019 | 12:27 |
„С увереност можем да кажем, че след като Либия като държава беше унищожена от действията на група страни, които са добре известни, територията й се превърна в убежище за наемници от редица, огромен брой държави. Наемници и терористични елементи. Всичко това са последствия от всеизвестните действия на добре познати ни държави по разрушаването на либийската държавност", каза Песков. Така той отговори на въпроса дали Кремъл разполага с информация, че в Либия има руски наемници.
В отговор на въпрос дали Кремъл не се притеснява, че руските граждани участват като наемници в подобни конфликти, Песков отговори, че страната му като цяло „е притеснена от ситуацията в Либия“. Той допълни, че "гражданите на различни страни участват като наемници във всички краища на планетата" и че това, разбира се, тревожи властите.
"Но е невъзможно да се контролира движението на всички граждани. И много важно е, разбира се, да се противодейства. Знаете, например, че в Сирия - и президентът също говори за това - има много наши мигранти в затворите, които са под кюрдски контрол, там има и граждани от други страни - от Франция, от други европейски държави. Има го и този проблем", добави Песков.
Коментарите му идват след враждебните реакции на Турция и президента Реджеп Тайип Ердоган, който осъди Русия за това, че е позволила в Либия да се разположат сили от групата „Вагнер“, която е разглеждана като наемническа групировка, базирана в Москва.
След падането от власт на лидера Муамар Кадафи и смъртта му през 2011 г. в Либия се установяват две фракции, борещи се за контрол – правителството на Националното съгласие, което контролира западната част на страната и столицата Триполи и парламента, подкрепян от силите на полковник Халифа Хафтар. Той се опитва да завземе Триполи от април 2019 г., но на този етап не го е постигнал, отчасти и заради международната подкрепа на правителството там, което се ползва с доверието и на Ердоган, с който по-рано подписа договор за взаимна отбрана. Това може да означава, че турски войски може да бъдат разположени в страната, ако правителството в Триполи поиска помощ от Анкара.
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"
Превод и редакция: Теодор Пенев
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Предстоящи международни събития за 26 януари (Агенция „Фокус“)
26 Януари 2021 | 07:02