Daily Sabah: Предвещава ли технологията на изкуствения интелект нова оръжейна надпревара
27 Януари 2020 | 20:37 |
Илон Мъск, изпълнителен директор на „Тесла“ и една от най-известните фигури, работещи в областта на технологията за изкуствен интелект (ИИ), заяви в „Туитър“: „Китай, Русия, скоро всички страни имат силна компютърна наука. Конкуренцията за превъзходство на ИИ - най-вероятна причина за Трета световна война." Мъск не е единственият, който е загрижен за неблагоприятните ефекти на технологичния напредък, които биха могли да окажат дълбоко въздействие върху живота ни, ако бъдат използвани по грешен начин.
Надпреварата с оръжия между великите сили по време на Студената война, особено при придобиването на по-голям брой ядрени оръжия, създаде опасна среда. Надпреварата се ограничаваше благодарение на договори за намаляването им.
Днес състезанието за технологиите на ИИ започва да заменя старата надпревара с оръжия от Студената война. Според повечето експерти държавите все повече инвестират в технологията на ИИ, докато търсят начини да я приложат за военни цели. През изминалото десетилетие това се оказва нов вид надпревара във въоръжаването, изискваща сътрудничество на академични среди, медии и отговорни фактори за справяне с потенциалните странични ефекти.
От една страна, някои експерти твърдят, че посоката на надпреварата във въоръжаването е погрешна и предизвиква обратен процес. Освен това се казва, че надпреварата в областта на технологията на ИИ е изградена върху неясен фундамент. Аргументите, застъпвани от експерти, подчертават необходимостта САЩ, Русия и Китай, които се открояват особено в областта на технологиите на ИИ, да обръщат внимание и на сътрудничеството и диалога.
Има много разработки в технологията на ИИ, които показват, че държавите са я превърнали в част от надпреварата с оръжия. Например докладът „Обобщение на стратегията за ИИ на Министерството на отбраната за 2018 г.“, подготвен от Министерството на отбраната на САЩ, подчерта китайските и руските инвестиции в технологии за оръжие с ИИ и посочи стъпките, които трябва да бъдат предприети в рамките на подобна конкуренция. Освен това бюджетът на Пентагона за въоръжаване с ИИ е на стойност 2 милиарда долара и "Изпълнителната заповед за поддържане на американското лидерство в ИИ", публикувана от президента на САЩ Доналд Тръмп, разкриват важността на въоръжаването с технологията на ИИ.
Неотдавна министърът на отбраната на САЩ Марк Еспър заяви, че нарастващите заплахи от големи конкуренти като Китай и Русия налагат пренасочване към конфликт с висока интензивност във всички военни сфери. Еспър също подчерта необходимостта от модернизиране на оръжията в областта на ИИ, роботиката, насочената енергия и хиперзвуковите технологии. Той каза още, че Русия и Китай активно развиват потенциала на ИИ за военни цели и САЩ не трябва да изостават от тези страни.
По същия начин Китай и Русия обърнаха подобно внимание на въоръжаването с ИИ. Китайският лидер Си Цзинпин твърди, че технологията на ИИ ще бъде в основата на глобална военна конкуренция в бъдеще. В този смисъл Китай публикува доклад за стратегията за ИИ през 2017 г. и твърди, че до 2030 г. той ще бъде водещата страна в технологиите на ИИ. Русия също отдава значение на технологията на ИИ и инвестира в много свързани проекти. Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че лидерът в изкуствения интелект ще управлява света; това демонстрира, че Русия е осъзнала значението на ИИ.
Целта на глобалното лидерство в технологията на ИИ се превърна в стратегическо предимство и е поставена като приоритет от правителствата. САЩ, Китай и Русия излязоха на преден план в световната надпревара за лидерство. Китай и САЩ особено имат по-високо ниво на конкуренция. В този контекст САЩ и Китай направиха големи инвестиции, изследвания и публикации за състезанието в областта на ИИ. Съединените щати считат Китай за конкурент в технологиите за оръжие с ИИ.
Възможността за надпревара с оръжия с ИИ представлява заплаха за международната сигурност, подобна на тази на конвенционална или ядрена надпревара с въоръжение. Друг проблем е, че оръжейните системи с ИИ са дори по-непредсказуеми и опасни от конвенционалните и ядрените оръжия.
Обикновено държавите искат да имат повече сила, за да оцелеят в международната система. Желанието за сила обаче може да създаде много проблеми като дилеми в областта на сигурността, материални щети и липса на доверие между държавите. В тази връзка държавите трябва да внимават при въоръжаването си с технологии с ИИ.
Въпреки че данните за надпреварата с оръжия с ИИ са ограничени, изглежда, че тази конкуренция е налице между държавите и се предприемат конкретни стъпки. Следователно държавите трябва да се съберат, за да започнат преговори относно възможността за ускоряване на надпреварата с оръжия с ИИ. В противен случай светът може да се сблъска с нов тип надпревара с оръжие. Както в световната политическа история, държавите трябва да защитават международната сигурност чрез ограничаване на използването на оръжия с ИИ. Точно както държавите са успели да постигнат сдържане на оръжия в периода на Студената война, те трябва да предприемат необходимите стъпки за регулиране на въоръжаването с ИИ, по-добре по-рано, отколкото по-късно.
Превод и редакция: Юлиян Марков
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!