The Wall Street Journal: В Сирия нарастват случаите на конфронтации между американските военнослужещи и руски наемници
6 Февруари 2020 | 12:35 |
В социалните мрежи бяха публикувани снимки, на които се виждат американски военни камиони, блокиращи пътя в Сирия за цивилни превозни средства, които според местните журналисти са превозвали руски наемници. Страните не използваха сила по време на тези инциденти, но съществува риск тези конфронтации да прераснат в по-сериозни сблъсъци между американските и руските сили.
Специалният представител на САЩ за Сирия Джеймс Джефри потвърди, че подобни конфронтации се случват в Североизточна Сирия с все по-голяма честота. Някои от тях са възникнали в райони, патрулирани от американски и кюрдски сили, където не трябва да има руски наемници по принцип.
"Това не се случва всеки ден, но честотата се увеличава и предизвиква безпокойство", заяви Джефри пред репортери в сряда, 5 февруари.
Тези инциденти предизвикват във Вашингтон притеснения за риска от сблъсък между двете страни, в момент, когато с подкрепата на Русия сирийските правителствени сили атакуват последните анклави на въоръжената опозиция в близкоизточната страна. По специално става дума за провинцията Идлиб, където сега живеят около 3 милиона души, включително тези, които са пристигнали там от други части на Сирия.
Някои американски военнослужещи в Близкия изток също посочиха увеличаване на честотата на тези конфронтации, отбелязвайки, че сблъсъците от този тип между американските и руските военни се случват ежедневно, а понякога дори и няколко пъти на ден.
Според Джефри, с тези действия Русия очевидно иска да „оспори военното ни присъствие в североизточната част на Сирия“. Той призова Москва да спазва споразуменията между страните, за да се избегнат сблъсъци между военните на двете държави в Сирия.
„Нивото на професионализъм на военните в Сирия, преди всичко на нашите военни, е такова, че тези конфронтации не са се развили в открити сблъсъци. Разбира се, всеки командир би бил загрижен за всичко това“, добави Джефри.
През октомври 2019 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп разпореди извеждането на всички американски войски от Сирия. Към днешна дата според Пентагона броят на американските войски в Сирия е намалял от 1000 на 600 военнослужещи.
Американските военни продължават да патрулират в Североизточна Сирия заедно с кюрдските сили и охраняват нефтените находища, контролирани от техните съюзници. Според американските служители по отбраната сблъсъците между техните и руските сили не са били сериозни, и Москва просто наблюдава реакцията на американците.
Джефри също каза, че Русия използва ветото си в ООН, за да блокира доставките на международна хуманитарна помощ за Североизточна Сирия, където около 2,8 млн. души са пряко зависими от тази помощ. Миналата седмица служители на ООН съобщиха, че тонове медицински доставки са задържани на иракската граница, тъй като споразумението за превоз на стоки не е подновено. Така хуманитарната криза може да се влоши.
„Най-належащият въпрос остава необходимостта да се защитят цивилните лица и да се увеличи хуманитарната помощ“, заяви Марк Лоукок, генерален секретар на ООН по хуманитарните въпроси по-рано, по време на заседание на Съвета за сигурност на ООН.
„За да направим това възможно, призовавам всички страни да насърчават безопасния и безпрепятствен достъп на хуманитарни работници и пратки за хуманитарна помощ“.
Напрежението в Североизточна Сирия междувременно нараства. Крехкото споразумение за прекратяване на огъня, което Русия и Турция подписаха миналата година, помогна за ограничаване на турската офанзива върху кюрдските райони близо до турската граница, създавайки буферна зона, патрулирана от турски и руски военни. Сега това примирие очевидно е застрашено.
Миналата седмица подкрепяните от Русия сирийски правителствени сили убиха осем турски войници в контролираните от бунтовници градове близо до границата. В отговор Турция започна въздушни и наземни удари срещу тези войски.
Все още не е ясно дали Русия и Турция продължават да патрулират тази зона заедно на фона на тази ескалация. Според Джефри поне един планиран патрул вече е отменен.
Според турските медии президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган вече е заявил, че споразуменията за прекратяване на огъня, сключени с Русия и Иран, вече не се спазват. Миналата седмица руските власти заявиха, че Москва остава ангажирана със споразуменията, сключени с Турция, въпреки възобновяването на офанзивата в провинция Идлиб.
Джефри заяви още, че от 7 до 10 хил. членове групировката “Джебхат ал Нусра“, които САЩ и много други страни разглеждат като терористична организация, може да се крият в Идлиб, където според тях има присъствие и на други такива групи. Американските власти се притесняват, че офанзивата в региона, подкрепена от Русия, може да накара членовете на тези групи да се разпръснат из целия Близък Изток.
Турция междувременно се опитва да спре милиони бежанци да преминат границата й със Сирия, което те ще се опитат да направят, ако сирийските правителствени сили не спрат настъплението. В Турция вече има милиони сирийци, които турското правителство се опитва да изпрати обратно в Сирия.
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"
Превод и редакция: Теодор Пенев
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!