Цвета Караянчева, зам.-председател на НС: Издигането на достойнството на българската армия е национален приоритет, около който трябва да се обединим
6 Май 2017 | 13:00 | Focus
Водещ: Какво е за вас 6-ти май?
Цвета Караянчева: 6-ти май е отдаване почит пред паметта и саможертвата на всички български воини, отдали живота си за свободата на България, за родината. Това е ден, в който прекланяме глава пред славата и волята за победа на българската армия. Саможертвата, която българските воини са отдали. Днес слушах как са запазвали българските знамена, защото знаете, че ние нямаме нито едно пленено знаме. Те са ги заравяли в земята, увивали са ги около кръста си и няма музей в света, където да има пленено българско знаме. В нашите музеи има пленени различни знамена. Наше знаме няма пленено в света. Това е гордост. Дълбок поклон пред българския войник. Хиляди са имената на българските воини, записани в пантиона на бойната слава. Но днес е празник не само на храбростта, днес е празник на Св. Георги Победоносец. Нека всички, които носят това прекрасно българско име да са здрави, да са много, много обичани и да постигнат в живота това, което са си поставили като цел.
Водещ: Българската армия може да бъде един от инструментите за единство на нацията, г-жо Караянчева. Как това може да се постигне?
Цвета Караянчева: Това зависи от нас, управляващите. Това зависи от нас, законодателите. В годините българската армия намалява своята численост и да бъдеш български войник понякога е въпрос на чест, но тази чест трябва да бъде подплатена и със съответните придобивки, които трябва да имат българските войници, за да са спокойни и да упражняват спокойно своята дейност. Затова ние, политиците, сме длъжни на българските войни. Трябва да законодателно да решим тези проблеми. Трябва наистина това, което сме заложили в програмата на правителството, 2% от брутния вътрешен продукт да отидат за армията, наистина да се случи. Много важно е, че трябва да обърнем внимание на пехотата, защото там е бойната сила, там е човешкият фактор. Може да имаме машини, може да имаме и хеликоптери, може да имаме различни видове оръжия, но трябва да имаме хора, които да ги управляват. И тези хора трябва да имат, както достойно заплащане, така и да бъдат достойно уважавани от държавата.
Водещ: Ще подкрепите ли законодателни актове в парламента, които да работят в тази посока?
Цвета Караянчева: Разбира се, надявам се, че с началото на Народното събрание, в първите няколко месеца, Комисията по отбрана ще успее да направи законодателни промени, които да предвижат нещата в тази посока. Защото предвид на това, което се случва около нас в геополитически план, трябва да имаме една наистина силна, една обезпечена армия. Защото снощи бях на празника на Пещера и имах удоволствието да присъствам на зарята, която беше организирана от бригаден генерал Явор Матеев и от неговото поделение. Знаете ли, толкова е хубаво. Хората чувстват празника точно когато видят униформените млади мъже и жени, които с гордост и чест носят службата. И е време наистина тази професия да получи своето достойно място, защото това са хората, които пазят нашето спокойствие, които пазят нашите граници, които са достойни войници, в армията на НАТО и всичките тези мисии, които изпълняват извън България. Така че ние, още един път казвам, сме длъжници на българската армия и на българските военнослужещи.
Водещ: Българската армия не само няма пленено знаме, г-жо зам.-председател на парламента, но тя не е губила и битка на бойното поле.
Цвета Караянчева: Така е. Битките са се губили от политиците.
Водещ: Какъв извод вие, като политик, сте си направили?
Цвета Караянчева: Трябва да бъдем по-близко до хората. Трябва да бъдем много навътре в проблемите на всяка една сфера, чиито проблеми решаваме. Трябва да има консенсус между отделните политически сили за национално отговорни решения. И мисля, че издигането на достойнството на българската армия е едно такова, такъв национален приоритет, около който трябва да се обединим. Защото тези млади хора, които ще постъпят в българската армия, освен желание и патриотизъм, трябва да имат възможност да бъдат обезпечени, да бъдат въоръжени с най-модерна техника и оръжия и трябва да бъдат добре обучени, за да могат да бъдат полезни, за да могат да имат самочувствието на достойни български войни.
Водещ: Малко армии в света имат патронен празник, но няма друг народ освен българския, който да има такъв хубав празник, народен празник като Гергьовден. Какво пожелавате на този ден на българите?
Цвета Караянчева: Пожелавам им Св. Георги да ориса с много късмет, благоденствие и нека всички да обичаме България със сърцата си и с умовете си. Нека да направим така, че всеки един българин, български гражданин да даде частичка от тази любов, за да може да се разтупти сърцето на България с нова сила. Нека да сме здрави, най-вече здрави, защото всичко останало може да се постигне. Желая прекрасен празник и нека Св. Георги да бди над нас.
Цоня СЪБЧЕВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Предстоящи международни събития за 21 януари (Агенция "Фокус")
21 Януари 2021 | 07:01