Генерал-майор Груди Ангелов: Военна академия подготвя лидери за армията и за държавата
7 Май 2017 | 11:00 | FocusВодещ: Гостуваме в люлката на бойната слава на България, храма на българското военно майсторство, гостуваме във Военна академия „Георги Стойков Раковски“, най-старото висше военно училище у нас. Нейното създаване е обосновано от дълбоките реформи и модернизацията на българската войска през първото десетилетие на 20 век. Казвам добър ден и честит празник на нейния началник генерал Груди Ангелов, който е и дългогодишен военен в кариерата, до неотдавна командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Груди Ангелов: Позволете ми да използвам вашия ефир да поздравя всички мои служители, както слушатели, студенти, преподаватели, военнослужещи, цивилни и всички, които служат в Академията, и са също така мои колеги от нея, както и всички носещи името Георги, да ги поздравя с празника и да им пожелая крепко здраве, много успехи и да им бъде светъл денят.
Водещ: Вие как го посрещате? Как посрещна Деня на храбростта и Военна академия?
Груди Ангелов: Завърши парадът, Гергьовденският парад, който се провежда всяка година и стана традиция. На този парад участва и Военна академия с блок, и неслучайно блокът беше номер едно, водещият блок на парада. Защото Военна академия е наистина мястото, където се формират бъдещи лидери не само за армията, но и за нашето гражданско управление, за нашето гражданско общество. Така че Академията посреща по достойнство празника на храбростта, защото всички са военнослужещи, всички са войници, няма значение кой какъв е – войник, сержант, офицер или генерал. Всеки един от нас е войник, войник на нашето Отечество. Така че това е мястото, където би трябвало всеки един да посрещне този празник на парада, да бъде част от празника. Защото навремето, когато е основан празника с Указ № 1 от 1 януари 1880 г. на княз Александър Първи Батемберг. Тогава от княз Батемберг е учреден военния орден за храброст и първият парад е бил в чест на носителите на този орган, на кавалерите на този орган, така че наистина е чест и достойнство на всеки един военнослужещ да участва в гергьовденския парад.
Водещ: Как оценявате сегашния гергьовденски парад, господин генерал?
Груди Ангелов: Парадът, независимо колко пищен е, той носи заряд. Това е уважение към нашите герои, това е уважение към днешните герои военнослужещи, защото те наистина са герои, които служат в наистина изключително сложна среда за сигурност, в постоянно недофинансиране, с редица условности, но те винаги са на своя пост, независимо дали по изпълнение на основната мисия – отбраната на страната, дали за подкрепа на международния мир, защото ние участваме в мисии. В момента все още имаме военнослужещи, които все още са в Афганистан, но така и в третата мисия – подкрепа на населението. Нашите военнослужещи са навсякъде, където е необходимо да подкрепим нашия народ, нашите майки, бащи, братя и сестри, защото винаги взорът на всички е насочен към армията, тя е опора на нашето общество.
Водещ: Според вас Българската армия днес има ли самочувствие?
Груди Ангелов: Самочувствието идва отвътре. Когато човек знае и може, той е уверен в себе си. Българският военнослужещ е знаещ и можещ, което води до увереност в своите сили. Показателно в това е нашето участие на границата. Ние подпомагаме колегите от Министерството на вътрешните работи, ние сме с тях, за да осигурим спокойствие на гражданите на Република България, на нашите съграждани, така че смятам, че за да бъдем там ние, трябва да бъдем уверени и сигурни в себе си. Така че увереността, тя е непозната за слабите. Знаещите и можещите са уверени в себе си и собствените сили.
Водещ: Господин Генерал, много се говори напоследък за необходимостта от модернизация на Българската армия, но тя не се изразява само в закупуване и оборудване с техника, изразява се и в обучението, в подготовката на българските войници и офицери. И в изпълнението на тази задача Академията, която вие ръководите, заема челно място. Какво предприемате?
Груди Ангелов: Да, вие сте много права, че обучението е основата на всичко, както споменах преди малко, знаещият и можещият човек е уверен. Така че Академията прави не малко в тази насока, защото ние подготвяме, както споменах и по-рано, лидери, както за армията, така и за държавната администрация. В Академията сме открили 15 специалности в направление „Национална сигурност“ и „Военно дело“ и 11 докторски програми по същите направления. В момента сме разработили в контекста на новия Закон за борба с тероризма нова програма, която е в пълен унисон с противодействие сигурност и противодействие на тероризма. Също така още две магистърски програми са на път да се появят – в националната сигурност и в кибер сигурността. Също така работим съвместно със Софийския университет, за да можем да повишим капацитета на нашия и да отворим врати не само насочени вътре към страната, но и да привлечем студенти отвън. Защото взаимодействието с колеги, със студенти от други държави разширява нашия кръгозор, създава контакт, създават връзки, които впоследствие, когато се изградят като лидери и заемат отговорни постове, тези хора биха могли да си взаимодействат с нашите лидери и ръководители и нещата да се случват с по-малко усилия, за да си подпомагаме в сферата на сигурността.
Водещ: Наскоро вие празнувахте 105 години от създаването на Военна академия. В тази дълга история кое е най-паметно, кое е най-забележимо?
Груди Ангелов: Смятам, че най-паметният ден е създаването на Военна академия преди 105 години, защото е откликнала на нуждата на Българската армия да подготвя свои лидери на оперативно и стратегическо ниво. Защото, подготвяйки хората тук, в България, дава възможност да се подготвят повече хора, по-качествени и отговарящи на националния идеал, на националните цели. Така че това е за мен най-паметния ден – денят, когато се е взело решението да се създаде Военна академия. През годините Академията е подготвила много бележити ръководители. Да не забравяме, че и настоящият президент на Република България, върховния главнокомандващ на Въоръжените сили, е възпитаник на Военна академия. Той е завършил през 1996 г. Военна академия. Всички началници на Генералния щаб, началници на отбраната – всички са завършили тук. Така че за нас е повод да се гордеем. Не бих могъл да отбележа кой е най-паметния ден за мен. За мен паметният ден е създаването на Военна академия, защото отговаря на нуждите на държавата да подготви високо квалифицирани кадри и лидери.
Цоня СЪБЧЕВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Bloomberg: ЕС възнамерява да ваксинира най-малко 70% от възрастното население до лятото
18 Януари 2021 | 17:53
The Times: Учители и полицаи са сред приоритетните групи във втората фаза на ваксинацията срещу COVID-19 във Великобритания
18 Януари 2021 | 17:49
Reuters: В Унгария обсъджат въвеждането на санкции срещу социалните мрежи за ограничаване на свободата на словото
18 Януари 2021 | 17:31