Проф. Масимо Де Леонардис: Когато изучаваме причините за военните конфликти, имаме шанс да намалим броя им
8 Май 2017 | 14:00 | Focus
Фокус: Проф. Де Леонардис, защо е важно днес за съвременните граждани да познават военната история на своя народ, но и на човечеството като цяло? Кои са уроците от нея, които не бива да забравяме?
Проф. Масимо Де Леонардис: Бих казал, че е важно да се познава не само военната история, но и историята въобще. Тъй като аз съм италианец, ще ви припомня две латински сентенции - Historia est magistra vita, (Историята е учителката на живота), и Si vis pacem, para bellum (Ако искаш мир, готви се за война). Аз бих предложил едно по-съвременно звучене, ще цитирам британски учен, който казва: Ако искаш мир, разбери войната. Когато изучаваме причините за конфликтите, как те се развиват и разрастват, имаме шанс да намалим броя им. Разбира се, като бъдем прагматични и реалистични и осъзнаваме, че конфликтите не могат да бъдат изцяло елиминирани, защото те са част от живота. Или както иронично отбелязва един известен философ през 18 век, Pax perpetua („вечен мир“) е надпис на входа на гробищата.
Така че важно е да изучаваме историята, но и същевременно да не забравяме, че всичко се променя. Генералите винаги се готвят да водят предишната война, както гласи крилата фраза, но всъщност никоя война не се повтаря и днешните конфликти са напълно различни от онези в миналото.
Фокус: Преди 5-6 години изнесохте лекция тук, в София. Тогава заявихте, че войната изпълнява ролята на политически инструмент. Каква е ролята на войната като политически инструмент?
Проф. Масимо Де Леонардис: Войната е последното средство и също така инструмент на дипломацията. Можете да водите преговори и да търсите диалог, но когато се стигне до необходимостта да се направи компромис или да се намери решение, трябва да сте готови да покажете, че ще приложите и други средства. За целите на дипломацията войната трябва да присъства като възможност, като своеобразна крайна мярка. Моя книга по темата е преведена и на български език.
Фокус: Какво говори българската военна история за българите като народ?
Проф. Масимо Де Леонардис: Това не е въпрос за чужденец, но ще ви споделя своите впечатления. Допреди 10 години знаех много малко за историята на България. Моето поколение живя в периода на Студената война и ние не познавахме живота зад Желязната завеса. Аз наскоро открих България, освен посещенията ми се опитвам и да изучавам историята ѝ. Научих доста неща, например, че българите са славянски народ с достойна военна история, с която той се гордее. За жалост винаги сте имали и много врагове, което обяснява и претърпените поражения. Три пъти съм посещавал Военния музей в София, той е изцяло обновен и модернизиран и е един от най-хубавите, които съм виждал. В тази част на света сте склонни да бъдете по-малко реалисти. На Запад, включително и в моята страна, хората са много по-критични и по-малко патриотично настроени. Трябва да намерите баланс в националистическите си позиции.
Фокус: Коя е най-голямата заплаха за света днес?
Проф. Масимо Де Леонардис: Ако говорим за нашия регион в най-широк смисъл – Европа и заобикалящите региони – без съмнение това е тероризмът. В документите на НАТО той се нарича транснационален тероризъм, но аз съм независим учен и мога да го нарека ислямски тероризъм. Разбира се, говоря за ислямския фундаментализъм, който насърчава тероризма, не за исляма като религия изобщо. В световен мащаб ислямският тероризъм засяга и други континенти, например Африка. Ние сме шокирани, когато 10 души загиват в Европа, а понякога дори не се интересуваме при 50, 100 жертви в Африка. Азия също е засегната, Пакистан. С новата ера на тероризма, която започна с атаките в САЩ, бих казал, че тероризмът е най-голямата заплаха за целия свят. Имаме и различни „меки“ предизвикателства – икономика, безработица, замърсяване, но ако говорим за заплаха, това е тероризмът.
Фокус:Кои са предизвикателствата, с които се сблъсквате като президент на Комисията?
Проф. Масимо Де Леонардис:Някои от нововъведенията, които стартирах с избирането ми за президент на Комисията включват учредяването на международна награда за докторска дисертация по военна история, обновяването на нашия устав, осъвременяване на знака за отличие, който Комисията връчва – орден с нашия символ, в процес на обновяване е и нашия уебсайт. Някои други мерки изискат повече време, защото аз не ръководя организацията еднолично, аз съм само президент и трябва да се съобразя с мненията на бордовете и до известна степен и на националните комисии. Мисля, че сме на прав път.
Фокус: Какво е Вашето пожелание към българските военни, които преди два дни отбелязаха 6 май – Деня на храбростта и празник на Българската армия?
Проф. Масимо Де Леонардис:Има много паралели между България и Италия, например участието ни в световните войни на миналия век. Празникът на вашата армия е на 6 май, ние празнуваме на 4-ти май. Мисля, че най-големият проблем на военните сили днес, и особено на страните от бившия Източен блок, е модернизацията. Но това е предизвикателство, което стои не само пред България. Желая на българите всичко най-добро за празника.
Весела ПЕТРОВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Джордж Сент Пиер шокиран от загубата на Макгрегър
27 Януари 2021 | 13:04
Daily Express: Може ли да се възроди стар граничен спор между Русия и Китай
27 Януари 2021 | 12:54
Пета поредна загуба на Нюкасъл, този път от Лийдс с 1:2
27 Януари 2021 | 12:41
Kathimerini: Гърция е разтревожена от увеличаване на случаите на фона на проблемите с ваксините в ЕС
27 Януари 2021 | 12:35
Наказаха Антонио Конте
27 Януари 2021 | 12:25