Бригаден генерал Явор Матеев: Няма по-добра и реална подготовка от тази на границата
22 Май 2017 | 17:00 | Focus
Фокус: Господин бригаден генерал, от 1 февруари т.г. 68-а бригада „Специални сили” официално бе обособена като отделна основна част от Българската армия, непосредствено подчинена на началника на отбраната. Какви промени настъпиха в подчиненото ви формирование от тази дата и как те се отразяват на бойната подготовка?
Бригаден генерал Явор Матеев: При всички положения разликата се усеща, въпреки че все още не е такава, каквато искаме да бъде. Има редица промени. Например вече сме второстепенен разпределител на бюджетни средства. Ние изпълняваме много задачи, свързани с противодействие на терористични заплахи. Измененията в Закона юридически ни дават такива възможности. Вече имаме и Учебен център за подготовка на сержанти… Но разликата е най-вече в бързината на изпълнение на задачите. Аз съм убеден, че след време, когато промените вече се уталожат и всички останали основни елементи от въоръжените сили свикнат с новата структура на Българската армия, говоря по отношение на мястото и ролята на Специалните сили, всичко ще бъде още по-добре.
Фокус: Защо толкова много желаехте бригадата да има свой Учебен център за подготовка на сержанти?
Бригаден генерал Явор Матеев: Нашият учебен център има правото да подготвя военнослужещи – редници и ефрейтори, за присвояване на първо сержантско звание. Това е много важно за нас, защото ще можем да преминем към по-голяма професионализация. Като цяло, Силите за специални операции в Алианса и в световен мащаб са изградени изключително от сержантски и офицерски състав. Естествено, че няма как веднага да направим същото и при нас, но ние се стремим към това от тук нататък. Много важно е съвсем скоро да увеличим сержантския състав, защото в голямата си част нашите добри войници – ефрейтори, вече служили над 15 години, са инструктори по различни специалности. Така съотношението между званията при нас ще прилича на това при Специалните сили в НАТО и ще сме оперативно съвместими и съпоставими. Това е начинът да постигнем по-голям професионализъм.
Фокус: Какви други предимства за вас има този Учебен център?
Бригаден генерал Явор Матеев: Ние водим много специфична подготовка, която не се провежда никъде другаде. Най-първоначалните умения и навици за войници и някаква обща войскова подготовка за сержантския състав можеше да бъде и на други центрове. Но ние сега сме се постарали дори и този вид подготовка да водим при нас, да провеждаме първи и втори модули за етапите на обучение и получаване на съответен сертификат, който ни дава право за присвояване на първо сержантско звание. В обучението използваме нашите инструктори от Учебния център, но когато е необходимо, привличаме подготвени специалисти от бойните формирования на бригадата. И постигаме голям ефект, защото досега нямахме възможност за такава специализирана подготовка. Затова ние сме изключително удовлетворени от това решение, зад което застана и военното, и политическото ръководство на Министерството на отбраната.
Фокус: Водите ли вече такава подготовка и какви резултати имате?
Бригаден генерал Явор Матеев: Ние не само, че вече водим тази подготовка, но завършихме два модула и продължаваме следващите два за обучение на войнишки състав. Имаме готовност, когато от 1 юли влязат в сила измененията в щатно-длъжностните разписания, веднага да направим съответните промени и да повишим професионализма в бригадата. Но необходима е и промяна в статута на нашия Учебен център, защото той е съизмерим с другите такива центрове. Това е необходимо и то ще бъде направено.
Фокус: Какви други промени настъпиха в бригадата?
Бригаден генерал Явор Матеев: Успяхме да извършим някои щатни промени, които ни дадоха възможност да освободим операторите – военнослужещите от бойните формирования на Силите за специални операции, от някои по-второстепенни задачи. Те не бяха свързани пряко с изпълнението на основните им мисии и задачи и им отнемаха от времето. Това е голяма промяна. И от 1 март разликата вече се усеща значително. Тези хора се фокусират изключително върху изпълнението на задачите, свързани с подготовката и носенето на дежурството за Силите за отговор на НАТО, изпълнението на националния план за противодействие на тероризма и недопускане на нелегалното навлизане на мигранти на територията на страната. И най-вече – все по-ефективно се води всекидневният учебен процес, по-пълноценно е участието в учения и подготовки на територията на страната, било национални или международни. Разликата е огромна с тези промени и това значително се усеща от личния състав. Да не говорим за веригата за командване и управление, която вече се доближава до стандартите на Алианса и до тези, утвърдени в световен мащаб. Надявам се с още малко промени вече напълно да сме съвместими от гледна точка на веригата за командване и управление на Специалните сили. Създаването на Командване на специалните операции няма алтернатива. Така е навсякъде в НАТО и по света.
Фокус: Не е тайна, че и в 68-а бригада има свободни длъжности за военнослужещи. Предвиден ли е конкурс за подбор на нови войници?
Бригаден генерал Явор Матеев: В бригадата е отпусната квота за набиране на военнослужещи. Като командир не мога да бъда доволен от бройката, но се надявам до края на годината да имаме възможност за още един конкурс, а догодина – и друг, по-сериозен. Постарахме се да направим една хубава кампания за набирането на военнослужещи от цивилни граждани. От собствен опит съм разбрал, че въпреки някои обективни причини в момента, свързани най-вече със заплащането, със социалния статус и т.н., е необходима по-голяма пропагандна кампания за армията, да не говорим за Силите за специални операции. Убеден съм, че службата ни е много рискова и много тежка и първостепенната причина да кандидатстват при нас не е заплащането. Много млади хора идват заради своето родолюбие, заради обичта си към тръпката и риска. И мога да ви кажа, че за първи път имаме повече кандидати, отколкото са обявените места. Надявам се, че тези, които са преминали високите медицински изисквания и са издържали изпитите, но останат след подбора, ще можем след това да ги приемем в редиците на Специалните сили при следващия конкурс. Грехота е да не вземем такива хора.
Фокус: А приемате ли в Специалните сили военнослужещи от други формирования на Българската армия?
Бригаден генерал Явор Матеев: За в бъдеще ще предложим такъв начин на окомплектоване, който се прилага навсякъде в Силите за специални операции на нашите съюзници и в световен мащаб. Основно това да става с кадрови военнослужещи от Българската армия, а не с цивилни лица, защото така е много по-ефективно, и средствата, които ще се влагат, са по-малко. А съответно – качеството ще бъде много по-голямо. По този начин се набират Силите за специални операции навсякъде. Защото подготовката на един войник за Специалните сили, приет като цивилен гражданин, отнема години. Не е необходимо да се хвърлят такива излишни средства. Нормално е хората, които са най-добри от видовете въоръжени сили и от други структури, да идват при нас. Настоящето и бъдещето го налагат. Убеден съм, че Силите за специални операции ще продължават да се развиват и в качествен, и количествен аспект.
Фокус: Военнослужещите от бригадата изпълняваха задачи на границата по противодействие на нелегалното навлизане на мигранти на територията на страната. Как това повлия на бойната ви подготовка?
Бригаден генерал Явор Матеев: Да направя едно уточнение – Силите за специални операции изпълняваха специфични задачи на много места на приграничните полоси, не буквално на граничната бразда. Искам дебело да подчертая, че това наше участие ни повлия изключително позитивно. Този тип реални задачи, свързани с изпълнение на конкретни елементи от мисиите на Силите за специални операции, повиши с нива бойната ни подготовка. Ние не можем да не бъдем доволни, че като противодействаме на нелегалното навлизане на мигранти на територията на страната, пазим Родината и същевременно многократно повишаваме нивото на бойната подготовка на нашите формирования. Участието ни там е категорично на базата на реални данни и факти. От друга страна, ние непрекъснато усъвършенстваме взаимодействието на нашите структури с тези на Гранична полиция, както и със структурите от други ведомства от архитектурата на националната ни сигурност.
Фокус:Имате ли възможности отново да се върнете на приграничната полоса?
Бригаден генерал Явор Матеев: Ние поддържаме непрекъсната готовност да се върнем с формирования на толкова направления в приграничната полоса, на колкото е необходимо. Така е направена планировката в бригада „Специални сили” за цялата 2017 г. – по всяко време, 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и 12 месеца в годината ние имаме заделени необходимите ресурси от личен състав за изпълнение на задачи в приграничната полоса по възпрепятстване на нелегалното навлизане на мигранти на територията на България. Задачите, свързани с неприкосновеността на границите на Родината ни, са №1 за Специалните сили. По никакъв начин участието ни там няма да възпрепятства изпълнението на всички планирани и поети ангажименти в учения и подготовки у нас и в чужбина. Даже напротив, ние постоянно предлагаме те да са все повече и повече. А що се отнася до участието ни на границата, за нас няма по-добра и реална подготовка.
© 2019 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Спорт: В Банско французинът Пинтюро спечели малката световна купа в комбинацията
22 Февруари 2019 | 22:59
Reuters: САЩ и Китай се борят да преодолеят търговските пропасти
22 Февруари 2019 | 22:55
ТАСС: САЩ изпращат рейнджъри в България за участие в учения
22 Февруари 2019 | 22:16
Спорт: Българките Стоеви на полуфинала по бадмингтон в Барселона
22 Февруари 2019 | 22:14
ТАСС: От Стокхолм информираха за опасно сближаване на шведски и руски самолет над Балтийско море
22 Февруари 2019 | 21:57