Ген.-майор Груди Ангелов: Борис Дрангов е ярък пример, защото неговата кауза е обединена, силна, независима България
23 Май 2017 | 13:30 | FocusВодещ: Кметът на София Йорданка Фандъкова бе наградена с диплом „Д-р хонорис кауза“ на Военна академия на „Г. С. Раковски“. Дипломът й бе връчен от началника на Военна академия генерал-майор Груди Ангелов в присъствието на Негово светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит и заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов.
Наш гост е началникът на Академията генерал-майор Груди Ангелов. С какви мотиви и за какви заслуги присъдихте това академично звание на кмета на София?
Ген.-майор Груди Ангелов: Госпожа Фандъкова от момента на встъпването си в длъжност като кмет, а и преди това като зам.-кмет на Столична община по образование, култура, спорт и превенция на зависимости работи изключително много в областта на съвместни дейности с Академията за укрепване на авторитета на армията, особено парка на Военна академия. Веднага след нейното постъпване през 2010 г. беше подписано споразумение със Столична община за съвместно ползване и се поддържа много добре от Столична община. Оказва ни се непрекъснато помощ във всяко едно начинание. Както каза и госпожа Фандъкова, беше изграден Паметникът на Апостола на свободата в парка на Военна академия. Тя е съучредител на Инициативния комитет за изграждане на параклис-мавзолей на улица „Черковна“ на територията на Военна академия във връзка с почитане на паметта на загиналите български войни в Първата световна война. Знаете, че тези години са посветени на 100-годишнината от Първата световна война. Да не забравяме, че госпожа Фандъкова е учител, и то учител по призвание. Това е основната й професия, тя е отдадена на образованието, така че не е малко, което направила. Тя самата и нейният екип са подкрепили над 800 проекта на творци в сферата на културата чрез творческата програма „Култура“. Също така участва активно в различни проекти. Както чухте от нейното слово, тя спомена, че също работим в областта на сигурността съвместно с общината по изграждането на Центъра за управление на кризи. Ние обучавахме техния персонал. Тя също е готова и отделя внимание и на образователната дейност, подбиране на кадрите на общината, така че не са малко нещата, които е направила тя, и единодушно с решение на Академичния съвет през март месец беше взето решение да бъде удостоена с почетното звание „Д-р хонорис кауза“. В допълнение на това искам да спомена, че тя е един ръководител от голям мащаб, защото да управляваш столицата на България, най-големия град на България, и да се грижиш за всичко в него, да може да функционира като един добре смазан механизъм, трябва да бъде отчетено това, което прави тя за всички нас, живеещите в столицата.
Водещ: Г-н генерал, със сигурност Столична община и Военна академия ще продължите да работите в досегашната посока, но да ни съобщите какво планирате да предприемете отсега нататък?
Ген.-майор Груди Ангелов: Трябва да решим доста наболял въпрос, понеже паркът на Военна академия е отворен за посещение на граждани само от западна страна, откъм булевард „Евлоги и Христо Георгиеви“. Работим в момента да дадем възможност на гражданите да не обикалят целия район от ул. „Хан Омуртаг“, за да могат да влязат през Централния вход на Военна академия, а да отворим от южната страна, от южния портал на Военна академия и също да бъде достъпна за гражданите на двата района – „Оборище“ и „Средец“. Също така в бъдеще ще сключим споразумение, започнахме разговори със Столична община да отворим и северната част на парка, която на този етап е затворена и недостъпна за гражданите. Надявам се да бъде изграден проект за тази част на парка и също от следващата година да почне и неговото облагородяване. Ние разчитаме много на общината, основно по поддръжката на парка, и не само на парка. Във връзка с изработването на зададения проект за изграждане на параклис-мавзолей главният архитект на Столична община, беше изготвен проект на цялостно облагородяване на района около параклиса. Ще се дава възможност на гражданите да имат достъп и до Военноисторическия музей, което също така е от страна на този параклис-мавзолей, който ще бъде изграден. Да има връзка между параклис-мавзолея и Военноисторическия музей. Когато се посещава параклисът, да има възможност хората да видят и какво се намира и всичките експонати от нашето минало, съхранено във Военноисторическия музей.
Водещ: А кои други политици и общественици са получили вече това звание?
Ген.-майор Груди Ангелов: Тази година за своята дейност и помощ на Военна академия е удостоен и г-н Красимир Узунов, президентът на Радио „Фокус“ и на Агенция „Фокус“. Понеже с негова помощ и на други родолюбиви българи беше възстановен параклисът във Военна академия „Свети Архангели“. Той подпомага и дв ейността по развитие на нашата историческа секция. Оказва ни огромна помощ при подготовка на нашия военен журнал, както и в ежедневната ни дейност. Ние непрекъснато работим с вашата агенция. Искам да спомена, че двете предложения бяха приети с пълно единодушно от Академичния съвет на Военна академия.
Водещ: Каква е ролята на общественици и политици за образованието в патриотизъм? Как вашата кауза, която е на учебното заведение, най-старото военно, което вие ръководите, се обединява с личните каузи на такива хора?
Ген.-майор Груди Ангелов: Каузата наистина е целта, това е смисълът на даден живот, така че целта би трябвало да бъде насочена към благополучието на България и изграждането на една силна България. Затова казват на всеки един от нас, говоря не само политици, общественици, говоря на всеки един военнослужещ трябва да бъде посветено на нашето Отечество. То трябва да бъде нашата кауза. Пример за това е полковник Борис Дрангов. На 26 май се отбелязва 100-годишнината от неговата героична смърт при кота 1050, при завоя на Черна. Той е един ярък пример за нас какъв трябва да бъде един общественик, какъв трябва да бъде един офицер, защото неговата кауза е каузата „България“ – да бъде България обединена, силна, независима. Така че за мен това би трябвало да бъде бъдещето и каузата на всеки един от нас, било то политик, общественик, военнослужещ или обикновено гражданин. България преди всичко.
Водещ: На 26 май във Военна академия ще предприемете ли нещо?
Ген.-майор Груди Ангелов: Военна академия ще се включи активно в честването, по-точно почитането на паметта на полковник Дрангов, като участва в мероприятията, които са организирани от Община Петрич на Дрангова чешма. Ще участваме с полагане на венци. Също така ще участваме в Конференцията, съвместно с Община Петрич, посветена специално на живота и делото на полковник Дрангов в читалището на Петрич. Като след това на 30 май е Дранговден, ден на отворени врати за всички, които желаят да посетят Военна академия. Той започва от 9 часа, като по-късно от 16.30 часа ще бъде отслужена панихида в памет на полковник Дрангов в параклиса на Военна академия „Свети Архангели“. След това ще продължим с конференция, посветена на неговия живот и дело.
Цоня СЪБЧЕВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях