Жельо Бойчев, БСП: Нужен е преглед на системите ни за сигурност и на целия пакт от закони в сектора
12 Юни 2017 | 12:01 | Focus
Водещ: БСП настоява да бъде актуализирана Националната стратегия за сигурност, както и на бюджета със сумите, необходими за 1000 нови служители в МВР и 6000 в Министерството на отбраната. Как ще се случи тази актуализация и ще предложи ли БСП нов закон за МВР? След семинара в Боровец гост в програмата ни е зам.-председателят на парламентарната група на „БСП за България“. Г-н Бойчев, как точно ще се случи актуализацията особено по отношение на бюджета? Точно за какви суми говорим, какви са вашите разчети и как според вас могат да се осигурят тези средства, без да се нарушават други бюджетни системи?
Жельо Бойчев: Ние посветихме една голяма част от проведения семинар на парламентарната група на проблемите и състоянието на националната сигурност на страната. Това, около което се обеднихме с външните експерти, които бяхме поканели и помолили да помогнат при формирането на решение, е, че безспорно първо се нуждаем от стратегически преглед на системите ни за сигурност. Бихме искали каквито и решения да се взимат оттук нататък, да стъпят на база на една наистина коректна информация и пълен преглед на състоянието на системата за сигурност. С оглед и на решенията на последния КСНС става ясно, че стратегията за национална сигурност трябва да бъде актуализирана. Предлагаме това да се случи до края на месец септември, тъй като знаете, че решението беше да е до края на годината. Каквото и действие да се предприеме, безсмислено е това да става без да бъде обвързано с бюджета. Знаете, че бюджетната процедура започва през октомври месец да се приема в Народното събрание, трябва да бъде съобразена с нуждите на сектора. На първо време това, което се забелязва, е липсата на около 1000 души в системата на МВР и около 6000 души в системата на Министерство на отбраната. Статистиката показва по-голям брой на напускащи, отколкото на назначаване в системата на Министерство на отбраната. Поставяме човека в центъра на решението на проблемите в сигурността. Каквото и да се говори много активно и за сделките за модернизацията на армията, каквото и оръжие да вземем, каквито и действия да се предприемат, без да бъдат мотивирани служителите в системата на сигурност, няма да постигнем нужния резултат. Знаете, че миналата седмица ние проведохме срещи със Синдиката на МВР, и с представители на Министерството на отбраната, със синдикални организации.
Водещ: Те са в стачна готовност.
Жельо Бойчев: Там нещата са буквално на предела. Няма как да имаме претенции, няма как да искаме от тези хора да изпълняват своите задължения, като не ги осигуряваме с най-елементарните неща като започнем от униформите, технически средства и т.н.. Затова считаме, че първият знак, който трябва да бъде даден, е да бъде актуализиран бюджета на двете системи, за да може да бъде попълнен съставът и да могат да бъдат актуализирани възнагражденията, които получават.
Водещ: 15-процентово увеличение искат Синдикалната федерация на служителите от МВР още от юли тази година. Реалистично ли е да бъде удовлетворено такова искане?
Жельо Бойчев: Ако всичко това, което декларираме непрекъснато, си поставяме темата „Сигурност“ и сигурността на българските граждани като приоритет с оглед на цялата ситуация, в която се намира страната ни, трябва да го направим. Иначе, не дай си Боже, да се случи, след това каквито и средства да даваш, всичко е постфактум.
Водещ: Означава ли всичко това необходимост от нов Закон за МВР и да очакваме ли и конкретно законодателно предложение от БСП в тази посока?
Жельо Бойчев: Обсъждахме въобще цялата законодателна и нормативна база, в която се работи в системата за сигурност, и там има редица неща, които трябва да бъдат коригирани. Категоричното мнение на всички е, че т.нар. „реформа“ на министър Бъчварова претърпя пълен провал. Виждат се резултатите и целия административен хаос, който тя доведе в системата на МВР. От този Закон за МВР, който приехме по наше време 2014 година, нищо не остана с многото промени, които бяха направени, така че се нуждаем и от един нов Закон за МВР, ако искаме тази система да работи. Разбира се, трябва да се направи преглед и на законите за антитероризма, закона за специалните разузнавателни средства и въобще целия пакет от законодателни решения, с които работи секторът. Законът за въоръжените сили, Законът за резерва трябва да бъдат сложени на дневния ред на българския парламент.
Водещ: Да очакваме ли и други подобни срещи, подобни семинари с експерти по проблеми като демография, образование, здравеопазване?
Жельо Бойчев: Да, това ще бъде модел на работа на парламентарната група – да формира своето мнение, своите предложения по различни проблеми, канейки една много широка палитра от експерти с. Това ще бъде постоянна работа оттук нататък.
Водещ: БСП прие етичен кодекс на депутатите социалисти. Какво цели създаването на един такъв кодекс и коректно ли е да се коментира като „стягане на редиците“?
Жельо Бойчев: Този семинар в първата си част имаше организационни мерки с оглед, че се намираме в една нова парламентарна група от 70 души в БСП. По-голяма част от нея са народни представители, които са за пръв път, и съвсем нормално поставихме редица въпроси, свързани с нашата работа, със законодателните приоритети и инициативи, които ще има парламентарната група в рамките на следващите няколко месеца, и взаимодействието и работата, която имаме в рамките на БСП. Ако искаш да бъдеш искрен и да печелиш доверието на хората, трябва да даваш пример със себе си. Приехме и такъв етичен кодекс, който дава правилата, които трябва да следва всеки от народните представители от парламентарната група на БСП.
Водещ: Дали ще намерите подкрепа парламентът да приеме един общ такъв Етичен кодекс за всички народни представители?
Жельо Бойчев: Има такъв малък опит в Правилника за организацията и дейността на Българското народно събрание. Считаме, че той не е достатъчно добре разписан в момента. Вижда се, че отчаяно се нуждаем от такъв тип правила. Не че те ще спрат този, който иска да ги наруши, но в крайна сметка те задават едни етични норми и стандарти на поведение, които би трябвало да излъчва всеки, който е на публична длъжност в страната.
Водещ: Г-н Бойчев, още една тема ще си позволя да отворя. Темата коментира и лидерът Корнелия Нинова – разсекретената стенограма на КСНС за КТБ. Публична е вече тя. Какви са вашите изводи? Има ли някаква изненади за вас?
Жельо Бойчев: Няма изненади. Тя информацията не е нещо ново от това, което сме знаели тогава. Като сме тръгнали обаче да разсекретяваме стенограмите, за да бъдем коректни и честни пред хората, добре е да бъде разсекретена и втората стенограма от втория Консултативен съвет по национална сигурност. Ако искаме пък въобще да придобием представа за поведението и мнението на основните политически сили и институции по това време, ще трябва да се разсекретят и стенограмите от разговорите в БНБ, за да стане ясно кой какво поведение е имал, и кой какви позиции е защитавал. Виждате, че водещото в поведението на представителите на БСП е да се гарантира интересът на гражданите, защита на техните спестявания и работата на банковите институции. Докато от другата страна се вижда стремежът към властта. Имаше и сценарий, който минаваше и през временно ограничаване на дейността на българските банки с голямата цел само и само БСП да бъде сменена от власт. Това е неприятното, което аз поне правя като извод, гледайки и четейки тази стенограма за пореден път– стремежът в името на властта да минем всички граници.
Водещ: Не е ли опасно обаче, г-н Бойчев, да се стигне до едно цялостно преосмисляне на секретността във формата на КСНС? Да не се превърне в един опасен прецедент?
Жельо Бойчев: Съгласен съм с вас, че необходими са и формати и места, където да могат да се провеждат такъв тип дискусии, да се вземат такъв тип решения, но то са следствие на поведението и отговорността на хората, които участват в тях. Аз мисля, че за съжаление вече отдавна минахме тази възможност. Ситуацията от 2014 година показва, че тогава в стремежа БСП да бъде отстранена от властта, бяхме готови на всичко. Виждате и какво е поведението на представителите на ГЕРБ – едва ли не за всяко нещо в тази страна да има един виновник и това да бъде БСП, и във всяко действие да се търси причината не там, където е, а в различни представители на БСП, при положение, че 2009 година досега БСП може да носи отговорност за управление в рамките на 12 или 14 месеца.
Албена ИВАНОВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Предстоящи международни събития за 21 януари (Агенция "Фокус")
21 Януари 2021 | 07:01