Ген. Андрей Боцев: След приемането на ПЕСКО ще повиши сътрудничеството в сферата на отбраната, значително намалявайки разходите
13 Декември 2017 | 10:30 | FocusВодещ: Осезаемо се повишава авторитета на армията до 51% доверие, недоверието слиза до 33%. Това отчита социологическото проучване на „Галъп Интернешънъл“. Как в Българската армия приемат повишаването на авторитета й и как ще го надградят, което е по-важно? Разговаряме с началника на отбраната ген. Андрей Боцев. Добър вечер, г-н генерал.
Андрей Боцев: Добър вечер.
Водещ: Армията получава висок рейтинг, като една от най-уважаваните институции на властта, което не бе така допреди 3 години. С какво си го обяснявате?
Андрей Боцев: Аз си го обяснявам с инициативите, които армията проявява по трите мисии, в които участва, и най-вече в третата мисия по подпомагане на населението и местните структури при аварии и стихийни бедствия. Така че, нормално е армията да има висок рейтинг, защото армията се включва във всичко и винаги е готова да се притече на помощ, когато се наложи.
Водещ: Г-н генерал, как растящият авторитет на Българската армия кореспондира със стоящите за решаване пред нея проблеми – хроничното недофинансиране в последните години, попълването с качествен личен състав на щатните бройки, подобряване на материалната база?
Андрей Боцев: В момента ние работим в тази насока. Взето е решение на Военен съвет, имаме пълното разбиране на политическото ръководство и министъра на отбраната в това отношение. Работим в много добър синхрон за разлика от предишни години. И трябва да ви кажа, че нещата се получават. Сега ще имаме увеличение на доходите, макар и не това, което ни се искаше, но държавата в момента с това разполага и това може да даде. В меморандума до 2020 година всяка година имаме допълнително по 100 млн. лева, които са заложени за повишаване на доходите на военнослужещите, за да направи военната професия атрактивна и да може по-голям избор при конкурсите за подбор на личен състав. Така че аз мисля, че ще попълним необходимия личен състав с тези първи крачки, което е добре. Също така, направихме и първа крачка с повишаване на приема във Военното училище на 180 курсанта, което ще продължи да расте в годините, за да можем да допълним и офицерския корпус, което за мен е най-важно, защото офицерският корпус много трудно се създава. Необходим е и дълъг период на обучение, за да се постигнат определените нива на подготовка, които пък съответно обучават личния състав. Като първа крачка, аз мисля, че засега нещата са нормални и се надявам в близко бъдеще да станат още по-добри. Имаме уверението на изпълнителната власт, че каквото трябва за армията ще се случи и до края на годината требва да се приеме национален план за повишаване и достигане на нивото от 2% от БВП на страната за отбрана. Това са решения на върха в Уелс, и съответно във Варшава 2016 година.
Водещ: Така ли ще надградите даденото ви обществено доверие?
Андрей Боцев: Аз мисля, че не така ще надградим общественото доверие, а със своите действия. При всякакви ситуации българското общество трябва да е сигурно, че армията винаги е готова по всяко време, въпреки намаления личен състав ефективно да се притече на помощ, да окаже необходимото съдействие и съответно да излезем от ситуацията, която е създадена. Така че българското общество винаги може да разчита на своята армия.
Водещ: Авторитетът на Българската армия расте, но издига ли се престижът на военната професия?
Андрей Боцев: Престижът на военната професия може да се издигне от нас самите. Ако чакаме някой друг да ни издигне престижа, това е грешна посока. Ние трябва непрекъснато да се доказваме пред обществото, да сме подготвени за всякаква реакция за това, което съответно данъкоплатецът плаща. И винаги във всеки момент да сме готови да се притечем на помощ и да изпълняваме конституционните си задължения.
Водещ: Г-н генерал, ако позволите ще променим темата, защото има и още въпроси, а и вие сте наш гост – използвам тази възможност. Месец след като 22 държави от Европейския съюз подписаха Споразумение за обособяването на европейската отбрана, Съветът на Европейския съюз във формат външни министри прие историческо решение за установяване на постоянно структурирано сътрудничество по въпросите на сигурността и отбраната. Как ще участва Българската армия в него, в съвместното развиване на отбранителни способности с Европейския съюз, както и в разработването на съвместни проекти, за да повиши оперативната готовност на общите европейски и собствените си въоръжени сили?
Андрей Боцев: Аз мисля, че това е много добър въпрос и същевременно актуален. Знаете, че вчера се прие от тези държави т.нар. „ПЕСКО“ или план за структурирано сътрудничество в европейската отбрана, което е много важно за нас, защото това е инициатива, поддържана от премиера на България Бойко Борисов, който нееднократно е излагал тези неща. В случая, всяка една държава трябва да предложи какви възможности може да има и с какво ще допринесе за тази европейска отбрана. Аз не знам от къде ви е информацията, но мисля, че 25 държави са подписали този договор и ще участват.
Водещ: Малта не е подписала.
Андрей Боцев: И мисля, че само ако не се лъжа, Малта, Великобритания и Дания не участват в случая. Това ще допринесе до много по-голямо сътрудничество в областта на обраната. Също така това ще допринесе до нови технологии, до обединение на консорциумите за производство на въоръжение и техника и до неговото развитие до най-съвременните модели. При всички случаи това ще доведе и до намаляване на разходите за отбрана, когато всяка една държава ще допринесе с определени способности. Използвам случая, че ние като държава, която ще започне от 1 януари да води Съвета на Европейския съюз, ние трябва добре да преценим към кои приоритети ще се обърнем. Те са ясни вече – от 43 проекта, България е избрала 12 проекта, към които имаме интерес да се включим. Разделени са на 2 групи – едните са с висок приоритет, другите са с по-нисък приоритет за България, като по-висок приоритет това е: продължаване използването на бойните групи на Европейския съюз и превръщането им в модул на постоянното структурирано сътрудничество на европейската отбрана, Европейския логистичен хъб, опростяване на стандартизацията и граничните процедури, което много в момента ни пречи, съвместен център за подготовка на многонационални способности и Европейско медицинско командване. С по-нисък приоритет се набляга на: Морската система за наблюдение, Модул за бързо развръщане и т.н. Но аз мисля, че в тези направления България трябва да вземе водеща роля и съответно тези неща ще облекчат както бюджета, така и придобиване на определени способности от нациите и ние сме независими, и европейската отбрана да определя сама как да се защитава и да излезе от това положение, в което е в момента.
Водещ: Постижима цел ли е общата европейска отбрана?
Андрей Боцев: Аз мисля, че е постижима, защото това ще доведе до развитие, до обединение на военната индустрия, до нови технологии. Абсолютно достижима е – това зависи от нас.
Водещ: Ние готови ли сме за тази обща европейска отбрана, готови ли сме за отбранителното сътрудничество? Каква е вашата оценка?
Андрей Боцев: Аз мисля, че в тази насока трябва много да се работи. Действително целите, които сме поставили при нашето ръководството на Европейския съюз, тези цели да станат достижими. Затова ние сме ги приоритизирали в по-висок и с по-нисък приоритет. Но ако ние сериозно се отнесем по въпроса, ще станем реално независими от много други институции и държави, и ще може Европа да се справи сама. И както и преди казах, много ще се намалят разходите за отбрана, защото всяка една отделна страна ще допринесе с отделни способности за общата европейска отбрана.
Водещ: Да, няма да развива общи собствени способности, а ще бъде част от общото.
Андрей Боцев: Да, точно така. Част от общото, и което аз мисля, че ще е полезно за всеки. И с по-малко средства ще се произведат много по-високи и по-големи способности.
Водещ: Много се коментира и този въпрос, г-н генерал, за създаването на обща европейска армия. Това постижимо ли е?
Андрей Боцев: Както има НАТО, така има и виждане за обща европейска армия, като това в никакъв случай няма да е дублиране на функциите на НАТО, а това ще е допълване на функциите и способностите на НАТО в определени области. Но по този начин Европа получава по-независима отбранителна способност.
Водещ: Да смятам, че вие сте привърженик на общата европейска армия в този вид, в който я формулирахте?
Андрей Боцев: Абсолютно, но това не изключва НАТО – тя допълва позициите на НАТО и общата политика, във военно отношение. Така че тя ще допълва способностите на Северноатлантическия съюз, но в никакъв случай не трябва да дублира. Защото по този начин се получава харчене на повече средства за същите способности. Затова тя трябва да допълва способностите на НАТО.
Водещ: Г-н генерал, а Българската армия какво място ще заеме в една обща европейска армия? Това е въпрос и към началника на отбраната.
Андрей Боцев: Това е въпрос вече на виждания, на преговори, на разговори и на доуточнения какви способности точно трябва да притежаваме, които ще са необходими за допълване на общоевропейските способности. Но не можем да продължаваме да трупаме еднакви способности всички държави от Алианса и да харчим средства за едни и същи способности при наличието, че отделните държави в своите области могат да развиват определени способности. По-добре е да се уточнят и да се разграничат тези неща – точно кой в каква област ще развива способности.
Цоня СЪБЧЕВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
СВЪРЗАНИ МНЕНИЯ

Ген. Андрей Боцев: Въпреки оскъдните средства и материални ресурси, българските воини се представят много достойно
6 Май 2017 | 11:00 | FocusГен. Андрей Боцев, началник на отбраната, в интервю за празничното издание на предаването „За честта и славата на България“ на Радио „Фокус“.
Отвори в нов прозорец