Министър Екатерина Захариева: Не очаквам ударът срещу Сирия да влоши отношенията между София и Москва
15 Април 2018 | 10:00 | Focus
Водещ: След последните удари на САЩ , Великобритания и Франция по Сирия, къде е България в този толкова сложен за подреждане пъзел? Сега на пряката ни линия от Външното ни министерство е външният министър Екатерина Захариева. Кажете ми, моля ви, защо на България й трябваха повече доказателства по случая „Скрипал“, за да отзове свои дипломати от Русия, но не й трябваха повече доказателства, че именно режимът на Башар Асад стои зад химическата атака в сирийския град Дума?
Екатерина Захариева: България и в двата случая зае позицията на своите партньори и на своето семейство от Европейския съюз /ЕС/, и на своите партньори в НАТО. Дали да се изгонят, както вие употребихте термина, дипломати, беше решение на всяка една от държавите. Неслучайно 9 от тях не го направиха от членове на ЕС. Но ние извикахме нашия посланик за консултации. В случая сега от миналата нощ ние имахме информация, че това ще се случи. То беше очаквано. Едва ли за някой беше изненада. И това беше червената линия, за съжаление пристъпена за пореден път, която демократичната международна общност показа, че не може да търпи повече.
Водещ: Убедена ли е България, госпожо Захариева, че именно режимът на Башар Асад използва химически оръжия срещу собствения си народ?
Екатерина Захариева: Има много основателни съмнения затова и така, както досега 6 пъти от общия механизъм за разследване за съжаление миналата година декември месец не беше продължен към ООН, тъй като Русия наложи вето. От 6-те доказани пъти, 4 беше доказано със сигурност, пак казвам от независими международни експерти към ООН, че е химическо оръжие използвано от режима на Башар Асад. Така че това миналата година, точно преди година отново имаше такава ситуация. Тогава само САЩ осъществиха въздушни удари. Тази година се присъединиха и Франция, и Великобритания.
Водещ: Възможно ли е на някакъв по-късен етап, ако режимът на Башар Асад не даде знак, че е разбрал предупреждението на Запада, България да бъде потърсена като част от една по-широка коалиция срещу режима на Башар Асад?
Екатерина Захариева: Не мисля, че това е вероятно. Това, което е много важно и това, което се стреми цялата международна общност, включително и България, е да се премине към изпълнение на резолюцията на ООН, а това именно е плавният политически преход. Неслучайно, ако прочетете внимателно и в общото изявление на ЕС, и на НАТО, и в нашето, се призовава към възобновяване на политическия диалог и позицията е, че няма друго решение в Сирия, многократно повтаряно, между другото, освен политическото решение. Т.е. не мислим, че военно решение е решение.
Водещ: Вчера в позицията, която изразихте, призовахте разбира се за деескалация на напрежението и важен момент беше, че изразихте цитирам пълна подкрепа за работата на Организацията за забрана на химическо оръжие. Как обаче тълкувате факта, че атаките в петък срещу събота през нощта, бяха нанесени именно в деня, министър Захариева, в който експерти на тази организация пристигнаха в Сирия? Не смятате ли, че тези атаки един вид компрометират оттук насетне работата на експертите, дали те ще могат да си свършат работата?
Екатерина Захариева: Експертите са на място и самата организация вчера през деня обяви, че са готови и са на място, да започнат разследването. Така че не мисля, че това ще компрометира. Надявам се да се окаже пълно съдействие от страна на режима на експертите, които са там на място. Всъщност това беше мярка да се изпратят експерти от Организацията за забрана на химическото оръжие, след като не беше постигнато съгласие за мисия към ООН. Т.е. експертна мисия на ООН. Но така или иначе експертите са там. И на тях трябва да бъде оказано пълно съдействие и достъп до мястото на извършване на химическият атентат.
Водещ: Министър Захариева, Русия очаквано реагира изключително остро. Вчера руският президент Владимир Путин каза, че това е нарушаване на нормите на международното право. Така ли е? Беше ли нарушено, според вас, международното право при нанасянето на тези удари?
Екатерина Захариева: Международното право беше грубо нарушено след извършването на поредната химическа атака в Сирия срещу мирно население. Разбира се, че не е идеална ситуацията, в която няма решение на Съвета на сигурност за извършване на тези удари, но при положение, че 12 пъти е блокирано взимане на решение. Неслучайно споменавам и механизма за разследване, който не беше възобновен 2017 г., работеше от 2015 г. към ООН, с решение на Съвета за сигурност към ООН, единствената възможност и това, което съюзниците са обяснили на партньорите и обясняват е, че те се чувстват длъжни. Т.е. червените линии, използването на химическо оръжие е недопустимо. В никаква ситуация. Не само срещу мирно население, но и срещу войници. Неслучайно международната общност с ратификация на конвенцията, със създаване на организацията, с планове, Сирия ратифицира тази конвенция едва 2013 г. между другото, но от 2013 г. досега има съмнение за използване, най-ниската цифрата, която ще посоча е 34 пъти на химическо оръжие в Сирия.
Водещ: Очаквате ли ескалация на напрежението по оста Москва-Вашингтон и смятате ли, че заради тази ескалация могат да пострадат и нашите отношения с Русия?
Екатерина Захариева: Ескалацията е налице. И тя ескалира постоянно. Това, което се случва в момента в ООН, знаете че вчера Русия предложи резолюция за осъждане, очаквано тя не беше приета. Днес Франция, заедно с Великобритания и Щатите, но по инициатива на Франция, ще предложат план за Сирия, свързан с възобновяване на експертната мисия за независима оценка на това, което се случи там. Така че много се надявам да се върнем на масата на дипломацията, да се върнем към Женевския процес, да се върнем към резолюцията на ООН от 2015 г. за политическо решение в Сирия. И всъщност това да бъде нова глава, т.е. връщане към старите решения, които за съжаление не се изпълняват повече от година. Всъщност Женевският процес почти буквално е блокиран.
Водещ: Моля ви за конкретен отговор на въпроса влошава ли това отношенията между София и Москва?
Екатерина Захариева: Това, което не очаквам конкретно този удар да влоши отношенията между София и Москва. Но България е част от ЕС и НАТО. България е част от международната общност. И няма как ние да приветстваме или да сме доволни от използването на химическо оръжие. Това, което силно се надявам е наистина Франция, мисля че се опитва да проведе преговорите с всичките членове на Съвета за сигурност, да се стигне най-после до резолюция и до решение на Съвета за сигурност и да се върнем към международното право, както вие преди малко казахте.
Водещ: Да отворим една скоба, тя не е пряко свързана към разговора, но подготвя ли се посещение на Владимир Путин в България до края на годината?
Екатерина Захариева: Няма дати такива. Подготвя се посещение на президента Радев там.
Водещ: Кога?
Екатерина Захариева: Мисля че Президентството трябва да отговори на този въпрос. Но нямаме дати. Знаете, че президентът Радев покани президента Путин.Нямаме отговор и няма дати за посещение на президента Путин в България тази година.
Водещ: Още един много важен момент. Вчера Красимир Каракачанов каза, че не се очаква нова бежанска вълна след ударите в Сирия, но на съвсем друго мнение е еврокомисарят по хуманитарната помощ и управлението на кризи Христос Стилианидис. Ще го цитирам – той каза, че нарастващото напрежение в Сирия може да доведе до нова голяма бежанска вълна. На кого да вярваме?
Екатерина Захариева: Мисля че /…/ отговорих конкретно за този отговор и аз подкрепям неговата оценка. Не считам, че конкретно от атаките и еднократното въздушно нападение срещу бази, конкретно със съмнение и производство за развитие на химическо оръжие без никакви жертви, между другото, ще доведе до нарастване на бежанската вълна. Но напрежението в Сирия ескалира от месеци. Ще припомня, само че отново в Източна Гута, една от зоните за деескалация, всъщност вместо деескалация имаше сериозна ескалация преди месец. Само за една седмица имаше над 300 жертви от режима и съюзниците на режима. Така че ескалирането на напрежение в Сирия е от няколко месеца. И неслучайно казвам, че това което трябва да се случи е връщане на масата на преговорите. ЕС многократно е подчертавал, че единственото решение в Сирия е политическото решение, не военните действия. Разбира се общата битка срещу ДАЕШ, срещу „Ислямска държава“, постигна глобалната коалиция немалки резултати. Не трябва обаче да сме наивници и да считаме, че с това приключва борбата срещу тероризма. Напротив, преминава в друга фаза. Всъщност ескалацията на напрежението в последните месеци, не точно конкретен удар, можеше да доведе до увеличаване на бежанската вълна. Но конкретно този удар и тук съм изцяло съгласна с моя колега Красимир Каракачанов, не считам че ще доведе до увеличаване на бежанската вълна. И неслучайно не се забелязва и в първите 24 часа такова нещо.
Водещ: Добре. На финала ще се възползвам от възможността да ви попитам има ли новини по казуса „Желяз Андреев“? Само преди няколко дни по разпореждане на премиера вие предприехте спешни действия да изясните обстоятелствата около искането за екстрадиране на българина Желяз Андреев. Какво можете да ни кажете?
Екатерина Захариева: Всъщност това, което ние предприехме е поискахме консултации по чл. 20 от Договора за екстрадиции. Имаше посланик Стойчев среща във Вашингтон. Дадено е лице за контакти от Министерство на правосъдието и се подготвяме другата седмица да осъществим контакти между нашето Министерство на правосъдието и техни експерти. Също така с участие на нашата прокуратура, точно за разясняване на факти. Такава е възможността по договора, който имаме със САЩ за този конкретен казус. Така че да, вървим към консултации така, както е възможно по споразумението.
Водещ: Госпожо Захариева, ясно е че решението за екстрадирането на Желяз е от компетенциите на съдебната власт, но ще се опитате ли вие с дипломатически средства да повлияете за благоприятното решаване на този случай?
Екатерина Захариева: Всъщност това, което правим все още не е дошло истинското искане за екстрадиция, между другото. Това е етап от процедурата,което се случи. Това, което правим е и целта на тези консултации е да се установи обективната истина по това разследване. Т.е. да, пробваме, неслучайно активизирахме този член от споразумението – провеждане на консултации за изясняване на този казус и за търсене на отговорност от истинските виновни.
Водещ: Благодаря ви за този разговор. Това беше външният ни министър Екатерина Захариева за отзвука на ударите на САЩ, Великобритания и Франция по Сирия.
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Петър Богоевски („Македонски концепт“, РСМ): България е виновна за запаленото знаме
15 Януари 2021 | 20:21
Франция спечели мъжката щафета в Оберхоф
15 Януари 2021 | 20:13
Назначиха Уейн Рууни за постоянен мениджър на Дарби Каунти
15 Януари 2021 | 20:06
„Анадолска агенция“: Турският президент и италианският премиер разговаряха по телефона
15 Януари 2021 | 20:00
The Guardian: Марк Рюте подаде оставка, но остава начело на Нидерландия
15 Януари 2021 | 19:49