Ген. Груди Ангелов: Българската армия осигурява спокойствието на гражданите и трябва да се обърнем към нея с уважение и достойнство
6 Май 2018 | 17:10 | Focus
Водещ: Наш гост е ген. Груди Ангелов – началник на Военна академия „Георги Стойков Раковски“. Академията, която от години насам заема първо място в рейтинговата система за висшите учебни заведения по военно дело. Добър ден и честит празник, господин генерал.
Груди Ангелов: Благодаря ви. Честит и на вас. Ако ми позволите да използвам възможността да честитя на целия личен състав на Военна академия, на всички колеги от Българската армия празника, защото всички заслужават.
Водещ: Как във Военна академия посрещате този ден?
Груди Ангелов: Както знаете, ние участвахме в парада с първия блок от парада. Това е традиция да се посреща парадът. Организирахме и доста мероприятия преди самия парад. Извършихме доста подготовка и хората, мисля, достойно се представиха с преминаването си в състава на парада. Това е чест за всеки военнослужещ да участва в Гергьовденския парад.
Водещ: И да го води.
Груди Ангелов: И да го води, да. Това е изключително признание.
Водещ: А с какво е заслужила Академията това признание?
Груди Ангелов: Академията през годините се е доказала, че е едно от водещите учебни заведения. Тя е подготвила стотици хиляди офицери. Като започнем още от участниците в Първата световна война, след това през годините сме участвали навсякъде. Цветът на българското войнство е произлязъл от Военна академия. Така че това не трябва да го забравяме и наистина тя заслужава своето водещо място. Успяла е през годините да оправдае доверието на своя народ и Родина. И да не забравяме, че тя е създадена за това да подготвя кадри за нашето Отечество на оперативно и стратегическо ниво. С тази цел е била създадена през 1912 г. в навечерието на Балканските войни.
Водещ: Наскоро отбелязахте и 106 г. от нейното създаване. Как съхранявате традициите?
Груди Ангелов: Традициите са първостепенни за нас. Първо, всекидневно да възпитаваме добри офицери. Те са формирани като такива, когато дойдат при нас, но ние трябва да продължим тяхното развитие, особено в патриотично направление. Защото през последните години, малко или много, патриотичното възпитание беше набутано малко, ако може да се каже, в ъгъла. Но днес е празник. Нека говорим по-хубави неща, защото този празник наистина е посветен на героите за храброст, на нашите герои, носители на Ордена за храброст. Нашите офицери в днешно време наистина са герои, защото успяват да се справят с всички предизвикателства, пред които са изправени: с недостига на личен състав на формированията, които командват, с техниката. Вие знаете, в последно време се говори много за нея. Но най-важното, най-голямото богатство, което има Военна академия и се гордее – това е възпитанието и подготовката на кадрите. Защото каквато и техника да купим, каквото и да направим, ако нямаме подготвени кадри, които да я управляват, които да могат да я използват, да знаят как да я използват във всекидневието, в бойните действия, просто тази техника ще остане едно желязо. Така че това е нашето богатство.
Водещ: Кой е най-висшият приоритет за вас?
Груди Ангелов: За нас това е формиране на нашата мисия – подготовка на знаещи, можещи кадри за българките въоръжени сили. Достойни българи, които да защитават Родината и които да са готови дори на саможертва в името на нея. Това е нашето верую – чест, достойнство, доблест.
Водещ: Вие имате традиция за съхранение паметта на българските офицери. Имате мемориал, параклис в двора на Военна академия.
Груди Ангелов: Да, това е параклисът „Свети Архангели“, който беше възстановен преди 5 г. и наистина там са отразени имената на всички военнослужещи, офицери, загинали в Балканската, Първата световна, Втората световна войни, всички които са завършили Военното на Неговото величество училище и Военната академия. Защото в параклисът са изписани и имената на тези, които са загинали в Сръбско-Българската война. Като говорим за традиции, ние имаме традиция, вие знаете, че на 2-ри март в парка на Военна академия беше открит паметникът на достойния българин, сърцевед, полковник Борис Дрангов. Това е част от поредица от инициативи, които Военна академия стартира през годината. Друга наша идея е да възстановим Алеята на началниците, което, надявам се, ще успеем също в това си добро намерение, защото там са били 28 началници на Висшето на Негово величество училище, чиито бюстове са били в колонадата по алеята. И това ще бъде още един знак на признание към нашето минало и към нашите предци. Така, който влезе в парка, ще има възможност да научи малко от историята. Кои са тези хора, какво са допринесли за България, така че ще допълним образователната програма, която започнахме с учениците преди около месец.
Водещ: Вие сте и председател на Управителния съвет на Инициативния комитет за възстановяване на паметника на софийските полкове. Това са 1-ви Софийски и 6-и Търновски пехотни полкове на Първа Софийска дивизия, известна като Желязната дивизия. Историческото място на паметника е в парка пред НДК. Докъде стигна инициативата?
Груди Ангелов: Аз мисля, че много точно задавате въпроса днес, защото този паметник е бил издигнат в памет на загиналите, на героите, дали живота си в Първата световна война от 1-ви и 6-ти пехотни полкове на Желязната 1-ва Софийска дивизия. Както знаете, лъвът беше върнат на мястото си на 2-ри ноември, на Архангелова задушница през 2017 г. и в момента сме на етап утвърждаване на проект как да изглежда възстановеният паметник, защото разбирате, че не може да бъде възстановен в същия вид, в който е бил, когато е бил построен – там са били казармите на 1-ви и 6-ти полк. Така че те са използвали като подпора на паметника стените на оградите. Трябва да се подходи архитектурно. Затова сме говорили с главния архитект на София Здравко Здравков да направим добра композиция, чрез която да запазим традициите, да възстановим паметника, но и да бъде лицеприятен, да се връзва с новата архитектурна линия на централната част около НДК. Така че, надявам се, съвсем скоро, в началото на есента проектът да бъде утвърден и да имаме готовност да стартираме изпълнението му.
Водещ: Господин генерал, привлекателна ли е професията офицер днес? Има ли този престиж, какъвто е имала, да кажем, преди 70-80 г.?
Груди Ангелов: Аз мисля, че зависи от гледната точка. Зависи кой от какъв ъгъл поглежда нещата. Престижен, то идва от това как хората виждат нас и как ние ги виждаме тях. Как всеки офицер, всеки военнослужещ чувства службата в себе си за дейността на Отечеството, защото примерно за мен: аз съм си посветил моя живот и вярвам в това, което правя. Сигурен съм, че много голяма част от офицерите също вярват – сержанти, войници. Те не са в армията, те са по собствено желание. Но мисля, че обществото малко или много е длъжник на нашите военнослужещи. Защото трябва да има по-голяма грижа, по-голямо разбиране, че не само военнослужещите са виновни за състоянието, в което е изпаднала Българската армия. Това е поредица от решения, които са вземани, продиктувани са от различни ситуации, но смятам, че българското войнство скоро ще се върне там, където му е мястото и отново ще има от цялото население същата почит и уважение, каквито е имало и преди 70-80 г., защото тогава каузата е била единението на България. В момента трябва да имаме същата кауза. И това ще провокира отново завръщането на българския дух. И трябва да не забравяме, че трябва все повече и повече да се връщаме към традициите, към корените. Да мотивираме хората, защото основата на държавността е Българската армия. Без нея няма кой да разоре нивата, няма кой да я засее, няма кой да обере после плодовете. Затова Българската армия осигурява това спокойствие. И трябва да се обърнем към нея с необходимото уважение и достойнство.
Цоня СЪБЧЕВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
СВЪРЗАНИ МНЕНИЯ

Ген. Груди Ангелов: Военна академия „Г. С. Раковски“ планира летни лагери, чрез които да повиши патриотичното възпитание на младите
14 Април 2018 | 15:40 | FocusГен. Груди Ангелов, началник на Военна академия „Георги Стойков Раковски“, в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“.
Отвори в нов прозорец

Ген. Груди Ангелов: Подобряването на бакалавърските програми във Военна академия “ Г. С. Раковски“ ще привлече повече млади хора
1 Февруари 2018 | 10:00 | FocusГен. Груди Ангелов, началник на Военна академия „Г. С. Раковски“, в интервю за обзорното предаване „Това е България” на Радио „Фокус”.
Отвори в нов прозорец

Ген.-майор Груди Ангелов: Имаме амбицията през 2018 г. да стартираме поне две бакалавърски програми във Военна академия „Георги С. Раковски“
30 Ноември 2017 | 15:05 | FocusНачалникът на Военна академия „Георги С. Раковски“ в интервю за Агенция „Фокус“.
Отвори в нов прозорец
Ген.-майор Груди Ангелов: Борис Дрангов е ярък пример, защото неговата кауза е обединена, силна, независима България
23 Май 2017 | 13:30 | FocusГенерал-майор Груди Ангелов, началник на Военна академия „Георги Стойков Раковски“ в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“.
Отвори в нов прозорец