Ген.-майор Груди Ангелов: От тази година Военна академия „Г. С. Раковски“ предлага обучение по специалността „Киберсигурност“
30 Август 2018 | 17:00 | Focus
Водещ: За голяма част от учебните заведения началото на новата учебна година в България е датата 15 септември, но за Военна академия „Г. С. Раковски“ по традиция новата учебна година започва на 1 септември.
Ген.-майор Ангелов, каква е подготовката за откриването на новата учебна година?
Груди Ангелов: Тази година няма да спазим традицията понеже 1 септември е събота, откриването ще бъде на 3 септември. На откриването на учебната година ще присъстват министърът на отбраната, началникът на отбраната, госпожа Фандъкова на Столична община, колеги ректори на другите университети, висши учебни заведения в столицата, родители, близки на нашите студенти. Трябва да отбележим, че на 1 септември започват учебната година само военнослужещите студенти. С цивилните студенти, които ние приемаме тази година ще открием учебната година на 1 октомври.
Водещ: Какъв е интересът към обучението във Военната академия? Предлагате ли нови специалности, адекватни на съвременните изисквания?
Груди Ангелов: Вие и вашите слушатели може би знаете, че на този етап Военна академия подготвя студенти само магистърски програми. Тази година ни бе разрешено и следващата година най-вероятно ще започнем обучение и по бакалавърски програми. Но традиционно силен е интересът към специалност „Национална сигурност и отбрана“, в другата специализация „Психология в сигурността и отбраната“, „Защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи“, „Сигурност във въздухоплаването“. От тази година, както вие споменахте, имаме и нова специализация, която е „Киберсигурност“ в отговор на предизвикателствата, които имаме в нашето ново време, в настоящето. Тя е разработена съвместно с нашите колеги от Техническия университет, така че надявам се интересът към нея да бъде също добър. Искам да отбележа, че тук хората, които се запишат, студентите в тази специализация, ще получат две дипломи – една от Военна академия, другата диплома ще бъде от Техническия университет съответно в двете направления „Национална сигурност“ и „Информатика“. Така че, надяваме се, наистина да има голям интерес и към нея.
Водещ: Успява ли Академията да поддържа връзки с военни структури, граждански организации и институции, така че обучението, което предлагате, да бъде и в крак с времето, и с най-новите тенденции?
Груди Ангелов: Да, разбира се. Аз смятам, че доказателство за това е проведеното през април месец съвместно учение със Столична община точно по управление на кризи, бедствия и аварии, което беше много полезно както за Столична община за синхронизиране действията на щаба за управление на бедствия и аварии, така и за нашите преподаватели, защото е една възможност за актуализиране на националната уредба, на това което преподават, виждат пропуските в своята дейност, дават възможност за подобряване на учебните планове, на учебните програми. Така че аз смятам, че това е безспорен факт. Също така ние имаме за партньор доста неправителствени организации, като например клъстър за сигурност, клъстър за енергийна мобилност, тактическа мобилност и много други. Така че ние работим в много добро партньорство с всички тях и смятам, че е от взаимна полза както за нас, така и за тях.
Водещ: Какви ще бъдат предизвикателствата през новата учебна година за вашето училище?
Груди Ангелов: Както споменах и в началото, за нас наистина предизвикателството ще бъде разработване и акредитиране на новите бакалавърски програми, защото това наистина ще изисква доста голям капацитет за нас – както ресурс от помещения, така и ресурс от нови преподаватели, за да можем да отговорим на изискванията на Министерство на образованието.
Водещ: Това е най-старото висше военно училище у нас. Как се поддържа духът на едно такова училище?
Груди Ангелов: Преди всичко тази година ние завишихме малко норматива за обучение по военна история, по история на военното изкуство, защото ние трябва да помним славното време на Българската армия, трябва да помним и традициите, да ги запазим, да ги пренесем и за нашите бъдещи поколения. Така че изучавайки миналото и помнейки уроците от миналото, ние трябва да бъдем по-добри офицери. Смятам, че това ще се получи с обучението по военна история, военното изкуство, стратегия, а също така и нови форми за обучение. Това, което се случва в НАТО – да не забравяме, че все пак сме страна-членка на НАТО, и всички новости, които съпътстват обучението при нашите партньори, защото има доста новости, трябва да се следят. Акцентът през новата година ще бъде дистанционното обучение, електронното обучение, в което Военна академия също има своя дял в тази общоевропейска програма.
Водещ: Срещате ли проблеми с дефицита на преподавателски кадри – един проблем, който стои пред немалка част от останалите училища в България?
Груди Ангелов: При нас засега този дефицит не стои с пълна сила, защото все пак имаме необходимите преподаватели за провеждане на нормален учебен процес. Но въпросът, който стои пред нас за решаване, е това, че средната възраст е някъде около 61 години на преподавателския състав. Проблем се явява подмладяването му, запазване, предаване на опита на по-възрастните преподаватели. И като че ли има едно нежелание на младите колеги, младите преподаватели да се занимават сериозно с наука, да бъдат преподаватели. Надявам се, че ще намерим формула и форма за подобряване и решаване този въпрос.
Водещ: Имате ли отговор на въпроса каква е основната мотивация на вашите студенти, за да изберат Военната академия за образование, за повишаване на квалификацията?
Груди Ангелов: Тук бих искал да отбележа, че първото, от което са водени, това е качеството на учебния процес, който се провежда при нас. Ние сме, преподавателите са изключителни имена в своите области, където преподават на достъпен език и това личи от анкетите, които провеждаме в края на всяко едно обучение през време на семестрите. Също така сигурността, която им дава Военна академия, защото все пак Военна академия е военно формирование и контролът на достъп е малко по-различен от на другите учебни заведения. Така че даваме сигурност на нашите студенти в това тревожно време.
Водещ: Казвате тревожно време. Как се отговаря на скептицизма, че светът днес е твърде различен и нямаме нужда от онова военно обучение, което го познаваме от предишни години, когато заплахата от война е стояла реално пред страна като България?
Груди Ангелов: Аз бих отговорил на този въпрос по съвсем друг начин. Нека се огледаме какво става около нас. Виждаме в Близкия изток и в Сирия, виждаме в Средиземно море какво се случва. Войната има различни форми, както от агресия, така киберзаплахи, кибератаки, така имаме и по море – пиратски действия. Така че никой не е застрахован от едно бъдещо действие. А нашите войници, сержанти и офицери, те трябва преди всичко да бъдат подготвени, да бъдат дисциплинирани и да бъдат посветени на Родината, да бъдат готови да я защитават. Има една сентенция – че който не храни своя армия, ще храни чужда. Така че ние трябва да имаме своята армия, трябва да имаме уважение към нашите военнослужещи, трябва да подхождаме с необходимия респект и наистина да отделяме необходимото време, ресурси, за да може да имаме макар и малка, но готова и способна да защити териториалната цялост на страната ни армия.
Водещ: Живи ли са още такива понятия като „патриотизъм“, „национална отговорност“, „историческа памет“? Усещате ли тези емоции, чувства, отговорности у вашите студенти всички?
Груди Ангелов: Аз мисля, че всеки, който прекрачва портала, входа на Военна академия, няма начин да не ги изпитва. Самите сгради, ходейки по алеите, те са запазили духа на нашите предци. Така че аз смятам, че който се е посветил на тази професия – да бъде офицер, то няма начин да не ги изпитва, защото по принуда не се става офицер. Ти трябва да го желаеш, трябва да си посветен на държавата.
Водещ: Трябва сърце.
Груди Ангелов: Сърце и душа, да.
Водещ: Какво искате да пожелаете дни преди официалното откриване на новата учебна година?
Груди Ангелов: Преди всичко да бъдат наистина здрави, да имат спокойствие в семейството, близките им да ги подкрепят и да бъдат верни на Отечеството си.
Росица АНГЕЛОВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
СВЪРЗАНИ МНЕНИЯ

Ген.-майор Груди Ангелов: Имаме амбицията през 2018 г. да стартираме поне две бакалавърски програми във Военна академия „Георги С. Раковски“
30 Ноември 2017 | 15:05 | FocusНачалникът на Военна академия „Георги С. Раковски“ в интервю за Агенция „Фокус“.
Отвори в нов прозорец
Ген.-майор Груди Ангелов: Борис Дрангов е ярък пример, защото неговата кауза е обединена, силна, независима България
23 Май 2017 | 13:30 | FocusГенерал-майор Груди Ангелов, началник на Военна академия „Георги Стойков Раковски“ в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“.
Отвори в нов прозорец