Майор о.з. Стефан Груев: Когато запасното войнство има закон, то е с позиция и с тежест в общественото пространство
28 Септември 2018 | 07:00 | Focus
Фокус: Г-н Груев, вие издадохте книгата си „История за запасното войнство в Карловски регион 1907-2017“. Можете ли да ни я представите?
Майор о. з. Стефан Груев:Книгата е посветена на историята на запасното войнство от Карлово и региона. Всъщност е нашата общинска организация ‚Васил Левски“ на Съюза на офицерите и сержантите от запаса от резерва от нейното създаване през 1907 година до наши дни. През 2012 година издадохме първата част. Тя включваше събраните данни, материали, сведения, които до онзи момент бяхме събрали за историята на нашите предци-Съюза на запасните офицери и Съюза на запасните подофицери в Карлово и след това за дейността на Комитета на запасните офицери през 60-те години на миналия век и след това историята на нашата общинска организация от 1992 година до 2011 година. Запасното войнство всъщност води своята история в Карлово от 1907 година. Това е същата година, когато е образуван и целият съюз на запасните офицери в България и само 45 дни след формирането на съюза в София е основано и дружеството на запасните офицери в Карлово. В тази първа част на книгата, която издадохме през 2012 година, бяхме събрали сведенията, които до този момент бяхме установили. След това продължихме дейността си и всъщност тази книга, която излиза, е втората част на тази история, като тя е разделена на два главни раздела. Първият е това, което сме успели да досъберем като информация за периода от 1907 година до 1944 година, и след това втората част е хронологически дейността в запасното войнство и в общинската организация на съюза в Карлово от 2012 година до 2018 година.
Фокус: Може би вътре представяте истории на по-известни личности?
Майор о. з. Стефан Груев:Да. Интересна е първата част от 1907 година до 1944 година, защото там успяхме да намерим освен това, което бяхме публикували в първата част, но и доста нови неща в историята на запасното войнство в Карлово. Така например добрахме се до текста на клетвата , която е била приета през 1935 година в Съюза на запасните офицери по предложение на запасния подофицер Генко Митов от Карлово. За първи път тя се произнася на конгреса в Русе и намерихме текста й и също така снимков материал за Гено Митов и за неговия брат Димитър Митов, които са от знакова фамилия в нашия регион. Освен това доста материали –архивни, спомени, снимки намерихме и за втория председател на карловското гарнизонско офицерско събрание капитан Светослав Огнянов. Благодарение на неговия син и с наша помощ дариха на Историческия музей много снимки, материали и др., свързани с живота на капитан Светослав Огнянов. Освен това работихме по едно знаково име за карловското запасно войнство, това е майор Стефан Мазаков. Той е между другото един от главините инициатори, движещи фактори за построяване паметника на Васил Левски в Карлово, пред който всяка година ние се прекланяме пред паметта на Апостола. Ние сме влезли във връзка с наследници с майор Мазаков и те ни предоставиха една много знакова снимка на бащата на българската артилерия- генерал Петър Тантилов още като портупей- юнкер през 1879 година при завършването на Военното училище. Тогава е било Команда на волноопределяющите се в Пловдив с личен надпис на неговата леля, от което става ясно, че Петър Тантилов е връзка между два знакови рода в историята на Карлово – Тантиловият род и Мазаковият род. Също така интересни неща научихме и успяхме да документираме за един от членовете на карловското запасно войнство-запасния капитан Бергер. В Карлово всички знаят за аптека „Бергер“. Тя е знакова за Карлово. Оказа се, че той също е наш член. В по-следващо време успяхме да документираме дейността на един герой от село Климент- Ило Дамянов, който загива във френската настъпателна операция през декември 1944 година при Орли. Вълнуващото беше, че ние ходихме по стъпките на 28-ма пехотна стремска дружина в Сърбия и в Хърватия и там беше неговата дъщеря и на военното гробище в Вуковар , когато поднесохме венци и цветя, тя рецитира стихове за своя баща. Това е нещо много завладяващо.
Фокус: Вие правите доста екскурзии до паметни места- по пътя на 28- ми полк, бяхте и до Дойран преди години. Може би всичко това е описано в книгата?
Майор о. з. Стефан Груев:: Да, разбира се. Документирано, описано, със снимки, с материали, с всичко. Обаче нашите екскурзии ги правим тематично, както казахте, до знакови места от нашата войнска история и може да се каже, че една сериозна, голяма част от местата сме ги обиколили. До Дойран ходихме няколко пъти, поклонихме също на остров Свети Ахил в малкото Преспанско езеро, където е гробът на цар Калоян, с което затворихме кръга от паметни места, които са свързани с цар Калоян. Преди няколко години чествахме 1000- годишнината му от гибелта му. И на Траянови врата сме били, и на Ключ при Петрич. Освен това по пътя на 28-ми пехотен Стремски полк първо минахме по пътя на Балканската война, освободителите на Кърджали. След това в Стрем. Там има голям стремски мемориал, точно на границата между Сърбия и Хърватия. Ходихме на Оролик. След това продължихме по бойния път на 28-ма пехотна Стремска дружина в заключителния етап във ВСВ, ходихме в Унгария, ходихме в Драва, в Беч, в Бабоча- едно село, което е свързано точно с историята на 28-ми пехотен Стремски полк. Били сме ,разбира се, и на Одринската крепост,защото там неразривно всичко това е свързано и с пробива, който източният сектор осъществява генерал Георги Вазов от Сопот, а под общото командване на генерал Никола Иванов от Калофер. Разширяваме обхвата на нашите екскурзии, като през тази година успяхме да стигнем и до Одеса, минавайки през Браила, Белград, тъй като тази година е годината на Ботев.
Фокус: Кога да очаква да излезе вашата книга?
Майор о. з. Стефан Груев:До края на годината във всички случаи трябва да излезе. Тя щеше вече да бъде факт, но дадохме приоритет на една друга книга, която също издаваме с наши сили и средства, а това е книгата на полковник доц. д-р Петър Ненков „За историята на 6- ти въздушен изтребителен полк на летище Марино поле Карлово“ и за историята на летището, които са тясно свързани със защита на небето над София и над България срещу англо-американските бомбандировки 1943-1944 година. Тъй като тази книга ще бъде представена на 27 септември в голямата зала на Военния клуб като част от мероприятията, посветени на 100-годишнината от края на Първата световна война, дадохме приоритет на тази книга. Непосредствено след това е в процес на предпечат и нашата книга и до края на годината ще излезе.
Фокус: Какви са Ви впечатленията от първия национален събор на запасното войнство? Трябва ли да го има?
Майор о. з. Стефан Груев:Твърдо трябва да го има. Ние преди няколко година на 18 юли проведохме такъв. Тук бяха събрани над 25-30 общински организации в честванията на Апостола и приветстваме провеждането на този събор, на който да заявим нашата позиция, роля, място в общественото пространство, както и да направим необходимото за защита на социалните интереси на нашите членове. Смятам ,че грандиозността и мащабът на този национален събор , участие на знакови фигури- на президента, на министъра на отбраната и още ред други гости показа, че наистина той има място и трябва да се развива неговия потенциал.
Фокус: Имате ли представа за какъв Закон за запасното войнство е станало въпрос?
Майор о. з. Стефан Груев:Имам представа, защото, документирайки дейността на запасното войнство в Карлово до 1944 година от дигитализираните страници на вестник „Отечество“, това е органът на Съюза на запасните офицери в България, стигнахме до текста на стария закон през 1944 година, когато е приет. От него се вижда , че, когато запасното войнство има закон, по който да се движи, то е, първо, много по-единно, много по-организирано, с позиция и с тежест в общественото пространство и тъй като в днешно време запасното войнство изобщо в България, има доста организации, които на ужким го представляват, е хубаво да има един общ закон за запасното войнство, с който се надяваме да продължим дейността си по единението и обединението на запасното войнство.
Цветана ТОНЧЕВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
ТАСС: Тръмп планира да напусне Вашингтон на 20 януари сутринта
15 Януари 2021 | 19:02
Reuters: В Афганистан останаха само 2 500 американски войници
15 Януари 2021 | 18:56
РИА Новости: Протестиращи завзеха Областния съвет в Житомир заради високите цени на газта
15 Януари 2021 | 18:45
Адриан Андреев продължава на полуфинал в Анталия
15 Януари 2021 | 18:37
„Република“ (РСМ): Сърбия ще съди страните от НАТО за бомбардировките с обеднен уран
15 Януари 2021 | 18:32