Алекс Алексиев, председател на Центъра за балкански и черноморски изследвания: Между двата стола - Русия и НАТО, е възможно да се окажем на пода
2 Март 2019 | 17:00 | Focus
Водещ: Какви послания отправи генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг при посещението си в София и как те ще отекнат или ще заглъхнат през визитата на руския премиер Дмитрий Медведев след два дни? Поканих за анализ Алекс Алексиев – председател на Центъра за балкански и черноморски изследвания да внесе яснота в ситуацията. Г-н Алексиев, 70 години от основаването на НАТО и 15 години от присъединяването на България към Алианса, запазва ли страната ни своя курс в организацията на северноатлантическия договор?
Алекс Алексиев: Според мен, да. И това е добре дошло за България по принцип, тъй като без НАТО ние не бихме могли да осигурим нашата независимост. Това е основен пункт за нашата външна политика- да бъдем член на НАТО и на Европейския съюз в същото време. Така че докато НАТО съществува, ние би трябвало да членуваме в него.
Водещ: А какви послания отправи генералният секретар Йенс Столтенберг при посещението си в София?
Алекс Алексиев: Посланията са дежурните. Той благодари на България за това, че подкрепя Македония в нейното желание да стане член на НАТО, което е нормално и би трябвало да поощри, въпреки че аз никак не съм доволен от това, че македонците като че ли си присвояват езика ни. Македонският език по принцип не съществува, никога не е съществувал – това е едно наречие на българския, но това е друг въпрос. По принцип членството на Македония в НАТО е добре дошло за нас и не само за нас. Така че това е нещо нормално. По-важно е другото, което е не толкова добре известно – какви други теми са били разисквани. Например най-важната тема по отношение на НАТО в последните дни е това, че Турция в прав текст каза на НАТО, че тя ще продължи, ще вземе C-400 ракети от Русия, което де факто значи, че тя едва ли не се отказва да бъде истински член на НАТО. Тя е номинален член на НАТО, но ако ти взимаш една ракетна отбрана, която е напълно несъвместима с натовската, ти не можеш да говориш, че си истински член на НАТО. Това е много сериозен проблем, и според мен, няма да остане без отговор от САЩ. По всяка вероятност отговорът ще бъде силно негативен. С други думи според мен поне, Турция върви по един път, който води до изключване от НАТО. И това беше ясно много отдавна. Това за нас, разбира се, е от ключова важност, защото ако Турция не е вече член на НАТО или де факто отказва да бъде член на НАТО, ние ставаме фронтова държава с всичките зависимости и отговорности, които идват с това.
Водещ: Какви ще бъдат тези отговорности, особено при положение, че нашата южна съседка се въоръжава с руско оръжие?
Алекс Алексиев:Отговорностите на България са тези на фронтова държава. Ако Турция наистина излезе или е изключена от НАТО, ние ставаме най-близката държава до Близкия Изток, който е както знаете невралгична точка за НАТО, и с всичките последствия. Това може да значи, че ще се появи въпросът за бази на НАТО в България и подобни, както и изместване на стратегическата важност на България в НАТО – ние ставаме много по-важни, дали го искаме или не. Не съм сигурен, че нашите управници в момента го разбират това. Но това е неизбежно. И точно на това трябва да се обърне сериозно внимание от управляващите.
Водещ: Какво трябва да бъде поведението на държавата в такава ситуация?
Алекс Алексиев: Ние от много години се мъчим да седим между два стола – руския стол и натовския стол. Евентуално ще се окажем на пода, както нормално става при такива ситуация. И затова България трябва да избере: или ще бъдем истински член на НАТО, или ще бъдем троянски кон на Русия в НАТО, както някои се изказват. Друго положение няма. И затова България не може да продължи това, което прави досега – да е напълно зависима от Русия по отношение на енергетиката, и в същото време да е важен член на НАТО. Това просто не може да продължи. Едното или другото ще се наложат.
Водещ: Г-н Алексиев, имат ли тежест декларациите на премиера от типа, че България не е троянски кон на Русия в НАТО?
Алекс Алексиев: И какво може да очаквате от премиера? Той друго не може да каже по принцип, тъй като той каже, че наистина България е троянски кон на Русия, това значи, че ние не сме истински член на НАТО с всичките последствия. Той не може друго да каже. Става въпрос доколко това е вярно. Факт е, че България е едва ли не единствената държава в нашия регион, която до ден днешен е напълно зависима от Русия за енергетиката. Вижте какво прави Турция – аз съм критик на Турция, особено на политиката на Ердоган, както много добре знаете, но факт е, че Турция за разлика от нас напоследък започва да се оглежда да не стане така зависима от Русия, както сме ние. Какво значи това? Тя например миналата година, това не е добре отразено в България, въпреки че би трябвало, Турция намали вноса си от руски газ със 63% и започна да се оглежда и не само да се оглежда, но да прави сериозни стъпки, започва вноса на втечнен газ. В момента се строят шест терминала за втечнена газ в Турция, има вече два, поръчаха още такива плаващи терминали. С други думи, те вървят по един път, който е абсолютно правилен за тях, пък и за нас. В смисъл, те не желаят да станат така зависими от Русия, както сме ние. А защо ние сме зависими, това може най-добре да го каже г-н Борисов. Но факт е, че тези хора, които се възползват от тази зависимост, това са най-вече различните личности, които се занимават с това, имат полза от това. Те крадат. Може би знаете, че Путин предяви иск към България за 600 млн. долара, които са дошли тук за „Южен поток“, и които са изчезнали. С други думи те са откраднати. В това отношение той е прав, въпреки че не ми е много приятно да го призная това, но факт е, че тези пари са изчезнали. Те не са изчезнали, не са дошли в моя джоб или във вашия, а са изчезнали от тези хора, които имат достъп до тези работи. Така че затова ще плати България. И крайно време е ние да прогледаме и да видим какво точно ни носи тази зависимост.
Водещ: Как ще продължи стратегията на жонглиране между Русия и Запада, и какви са рисковете за България? Какво конкретно ще се случи на финала, и далеч или близо е този финал?
Алекс Алексиев: Това може само Господ Бог да ви каже. Но има много лесни начини България да стане в енергетично отношение независима от Русия. Има толкова, особено със сегашното развитие на втечнения газ и търговията с втечнен газ, която е най-вече спотова търговия, която не е така обвързваща, като тръбопроводите и прочие. Фактически влиянието на Русия ще намалява. И ние рано или късно трябва да разберем, че ако нямаме алтернативни източници на гориво, ние плащаме една много висока цена, защото колкото повече зависиш от Русия, толкова повече плащаш за горивото си. Това е много добре известно, няма какво да го дискутираме тук, но повтарям – България не може да бъде наистина независима държава, ако е напълно зависима от Русия в енергетично отношение.
Водещ: Г- н Алексиев, има ли нужда на Балканите от разполагане на ядрени оръжия? Казахте за бази в България.
Алекс Алексиев: Никакво. Никаква нужда за подобно нещо няма. Това е партенка, която в края на краищата помага на Русия. Даже е глупаво да се дискутира това. На Балканите няма нужда от ядрени оръжия, не виждам и кой би могъл и да ги донесе, освен да се използва тази работа като още една ябълка на раздора на Балканите. В никакъв случай не помага това на България или на който и да било друг на Балканите.
Водещ: Но съществуват страхове, и вие знаете за тях, че руските стратегически или тактически ракети могат да бъдат насочени към обекти в региона, включително и в България.
Алекс Алексиев: Те могат да бъдат насочени когато си желаят и никой не може да попречи на това. Но да се говори за това, че трябва ние да се сдобиваме, това е просто една работа, която само помага на руснаците, защото в края на краищата, всява раздор вътре в НАТО, вътре в тези държави на Балканите. Сърбия например, която е толкова зависима от Русия, колкото и ние, ако не и повече, никога няма да се съгласи да има антируски оръжия тук. Въобще, това е според мен, ненужно и не особено умно като предложение.
Водещ: Г-н Алексиев, как ще отекнат или заглъхнат през визитата на руския премиер Медведев посланията или поне въпросите, които повдига посещението на генералния секретар на НАТО?
Алекс Алексиев: Вижте, това е трудно да се предвиди. Според мен, посещението на Медведев е по-скоро куртоазно, отколкото нещо друго. Ако беше наистина важно, щеше да дойде Путин, а не Медведев. Посланията на Столтенберг са едно нещо, Медведев е нещо съвсем, съвсем друго. Медведев вероятно ще продължи това, което Русия продължава от време оно – да настоява България да е напълно зависима от него, защото те се възползват от това. Особено при тази ситуация, която се получава сега, където Турция, както вече споменах, започва да търси една независимост от Русия в енергийно отношение, и не само тя – погледнете цялата плеяда от източни народи, които вече до голяма степен се освободиха от зависимост от Русия. Говорим за Украйна, говорим за Румъния, говорим за Словакия, говорим за Полша, която построи терминал за втечнен газ. Говорим за Литва, която е една малка държава, която въпреки това успя да внесе един плаващ терминал за втечнен газ. Всички, с изключение на нас, правят възможно да се еманципират. Това не значи, че Русия няма да продължи да изнася газ, и няма нищо лошо в това. Тя е голям производител, има страшно много газ, би трябвало да може да се включи в конкуренцията, но трябва да има конкуренция. А не може да се получи това, което се получава в България – ние да сме зависими напълно от тях.
Водещ:А как да разчитаме казаното от Столтенберг: „Трябва да бъдем подготвени за свят, в който Русия може да разположи своите ракети навсякъде.“?
Алекс Алексиев: Не съм сигурен, че навсякъде значи непременно балканските държави. Освен това, както ви казах, какво значи разполагане – те могат да насочат своите ракети където си искат когато си искат, никой не може да им попречи да направят това. Така че цялата тази история с разполагане на ракетите е малко фалшива. Не малко, ами много фалшива. В нито един град в Западна Европа няма разположени руски ракети. Това значи ли, че те не са защитени? Те са защитени от американския щит или от американския нуклеарен атомен щит. Това е истината. Всичко останало е бутафория.
Водещ: Как България може да материализира своята ключова роля в Черноморския регион, чието стратегическо положение е важно за Алианса?
Алекс Алексиев: Според мен, има няколко стъпки. Едната е да си снабдим с натовски самолети, което в случая значи F-16, и другото е да започнем да модернизираме. Аз отдавна пледирам за това, че Българската армия трябва да се модернизира, трябва да се снабди с модерно оръжие. Ние наистина трябва да обърнем по-сериозно внимание на нашите военните, отколкото досега. И наистина трябва най-малко да спазим това, което сме обещали – 2% от БВП да отиват за военните. Това отдавна се говори, но не виждам нещо много да се прави. Дано това придобиване на F-16 е първата крачка към нещо по-сериозно.
Цоня СЪБЧЕВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Politico: ЕС предложи „надежда“, но не и действие, на Украйна за конфликта с Русия
20 Април 2021 | 08:03
Първата версия на Конституцията на САЩ ще бъде продадена на търг в Румъния
20 Април 2021 | 08:02
Die Welt: Ръководството на ХДС гласува в подкрепа на кандидатурата на Лашет за канцлерския пост
20 Април 2021 | 07:53
Hungary Today: Будапеща поиска от Украйна да спазва правата на закарпатските унгарци
20 Април 2021 | 07:40