Ген. Константин Попов: Българската армия има главна роля в НАТО
18 Март 2019 | 15:30 | Focus
Фокус: Ген. Попов, през март отбелязваме 15-ата годишнина от членството на България в НАТО. Какви са спомените Ви от процеса по присъединяването на България към Алианса пред 15 години? Изпълниха ли се тогавашните очаквания и надежди?
Ген. Константин Попов: Спомням си, че по това време бях командир на базата в Граф Игнатиево и доста усилено се готвихме за мисията Air Policing. Мисля, че доста здраво работихме, имаше много предизвикателства. И на 29 март застъпихме без никакви проблеми и досега много успешно изпълняваме мисията по Air Policing. Що се отнася до това какви надежди сме имали и какво сме очаквали, може да се каже, че това е по-общ въпрос към обществото, към хората. Аз смятам, че НАТО е това, което дава сигурност и стабилност. А всичко това спомага за добър икономически растеж, за развиване на икономиката, защото бизнесът и икономиката обичат сигурност, спокойствие и стабилност. И когато го има всичко това, това се отразява и на благосъстоянието на хората. Виждаме, че благосъстоянието на хората се подобрява - може би не чак толкова, колкото сме си мечтали, но се подобрява. И това се случва точно защото има стабилност, сигурност. И съвсем не е лошо да сме в клуба на НАТО и в клуба на ЕС – смятам, че тук спор няма.
Фокус: Каква е ролята на България в НАТО в момента и изпълнява ли Българската армия ангажиментите си към Алианса?
Ген. Константин Попов: Очевидно е, че българската армия има главна роля в НАТО. Но тук мисля, че трябва да добавя и нещо, което като че ли не искаме да го припознаем. В НАТО не членува само Българската армия, задължения в НАТО няма само Министерството на отбраната или МВР. Когато става дума за сигурност, цялата държава с всичките си структури, с администрация, с институции имат своите отговорности. А когато наистина става въпрос и за сигурност и отбрана, всеки един от нас има своята отговорност. Българската армия, разбира се, преживява и кризи, и добри моменти. И се радвам, че в последните години отбраната се превърна в приоритет и се радвам, че съм част от това. Трябва да припомним, че миналата година гласувахме трите модернизационни проекта – за сухопътни войски, за военноморски сили и за ВВС, а и парламентът гласува 10% възнаграждение за военнослужещите в повече. 40% беше по-висок бюджетът за текуща поддръжка – разходи за горива, електроенергия и др., което означава, че може да се води по-добър войскови живот, и със 100% бяха увеличени капиталовите разходи – това означава ремонти на техника, закупуване на нова техника и т.н. Така че има добра перспектива пред Българската армия. Важно е действително да се придържаме към плана за увеличаване на бюджета на отбраната, който да достигне 2% от БВП, а защо не и повече, и Българската армия да бъде една добра армия – такава, каквато българското общество изисква от нас.
Фокус: В този смисъл кои са основните компоненти на модерната и боеспособна армия?
Ген. Константин Попов: Най-важният компонент това е личният състав – личен състав, който да бъде добре мотивиран, добре подготвен, образован. Като казвам мотивиран, знам, че това е малко клише и по-скоро искам да говоря за боен дух на армията. И се радвам, че Министерството на отбраната полага необходимите усилия, за да се върне онова усещане на човека в униформа, че той е значим за цялото общество. И много ми се иска и обществото да отвърне по този начин, когато гледа българския войник, сержант и офицер. Второто, разбира се, са въоръжението и техниката. И тук пак искам да повторя, че имаме три модернизационни проекта, които се надявам да се придвижват и умело, и бързо. Но това изобщо не означава, че се решават всички проблеми, има още доста неща, за които да се мисли – за закупуване на радарни системи и др. Но най-важното е всичко това да се слее в едно и ние да знаем Българската армия след 10 години какво ще може да прави. Според мен това ще намери отражение в започналия процес по преглед на структурите – т.нар. стратегически преглед на отбраната. Но този стратегически преглед е само една част от прегледа на сигурността и отбраната и за първи път българското правителство е заложило един такъв мащабен проект, който да оцени кой какво прави и какви ще са задълженията му, ако наистина се наложи да се отбраняваме и да осигуряваме сигурността на страната.
Фокус: Каква е ролята на страната ни за сигурността в региона?
Ген. Константин Попов: Страната ни се превърна в сериозен фактор относно стабилността на региона. Нашите съседи имат достатъчно проблеми, но ние изиграхме изключително сериозна роля в определяне на политиката на Балканите с нашето успешно за Западните Балкани Председателство на Съвета на ЕС. Изиграхме и своята сериозна роля за това на югозападната граница да имаме вече не само страна, с която имаме спорове, а страна, която ще бъде член на НАТО и ще бъде наш съюзник. Ние имаме много добри отношения и с Турция, и Румъния, и с Гърция, и със Сърбия, така че България има своето наистина сериозно място в политическата арена. И това трябва да се каже не защото трябва да се хвалим с него, а за да бъдем един добър пример за далновидна политика.
Фокус: Може ли България да осигури по-тясна връзка между ЕС и НАТО?
Ген. Константин Попов: По време на нашето европредседателство сферата за отбрана беше разчоплена. Навлязохме в много сериозни детайли, когато става въпрос за това какви трябва да са взаимоотношенията на НАТО и европейската отбрана, каква трябва да е европейската отбрана. Дори в парламентарно измерение ние направихме един много сериозен документ, който не е правен никога и предполагам, че никога няма да бъде направен. В него всичките 28 държави се съгласиха на основни принципи и какво трябва да следват в общата политика по сигурност и отбрана. Много неща бяха направени, така че нашата държава беше доста активна в това отношение. Знаете и за така известното ПЕСКО и каква роля имаше България там, както и за проектите, в които ние се включихме. Мисля, че сме доста активни и това е добре. България наистина не е пасивната страна, която очаква началникът да каже какво да се прави. Напротив, ние вече на базата на добрия опит и огромното желание, които имаме, имаме своите позиции, които отстояваме.
Фокус: Тази година се навършват 70 години от създаването на НАТО. Какви са съвременните предизвикателства пред Алианса?
Ген. Константин Попов: Съвременните предизвикателства пред Алианса са неизброими. Неизброими са просто защото светът се променя динамично – от двуполюсен към еднополюсен сега вече към многополюсен свят. В този свят, в който границите все още имат своето значение, те сякаш взеха вече да се прекрояват. Заплахите станаха безкрайно различни и неочаквани – трудно е човек да прогнозира дори какво може да се случи след 10 години, което е най-голямото предизвикателство. Просто наистина нещата са свързани с динамика, динамика и само динамика. И затова когато имаш толкова много предизвикателства, е добре да разчиташ на съюзници. А когато с тези съюзници можеш да споделяш и общи ценности, е още по-добре.
Фокус: Как виждате бъдещето на НАТО?
Ген. Константин Попов: Мисля, че трябва да разочаровам тези, които смятат, че НАТО скоро ще престане да съществува. Напротив, НАТО ще е все повече необходимо на всички тези, които разчитат на своите партньори, за да могат в един съюз да защитават своята ценностна система. Така че НАТО ще го бъде и това не трябва да плаши и да носи разочарование дори и на тези, които не искат да сме в НАТО.
Цветилена СИМЕОНОВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
СВЪРЗАНИ МНЕНИЯ

Ген. Константин Попов: Отбраната вече е приоритет и това е добрата новина, защото без армия, няма България
20 Юли 2018 | 17:30 | FocusГен. Константин Попов, председател на парламентарната комисия по отбрана, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“.
Отвори в нов прозорец

Ген. Константин Попов: До края на юни проектите за модернизацията на армията ще бъдат обсъдени и гласувани в Парламента
31 Май 2018 | 15:00 | FocusГен. Константин Попов, председател на парламентарната комисия по отбрана, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ - „Това е България“.
Отвори в нов прозорец

Ген. Константин Попов: Над 15,5 милиарда лева ще бъдат инвестирани в отбраната за периода от 2018 до 2024 година
25 Януари 2018 | 17:00 | FocusГенерал Константин Попов, народен представител от ПГ на ГЕРБ и председател на Комисията по отбрана в НС, в интервю за предаването „Със славната 2-ра Тракийска дивизия – За честта на България” по Радио „Фокус”- Пловдив за приоритетите на Комисията по отбрана през този политически сезон.
Отвори в нов прозорец

Ген. Константин Попов, Комисия по отбрана в НС: Укрепване на сътрудничеството между ЕС и НАТО ще бъде фокус на предстоящата интерпарламентарна „асамблея“, която България ще домакинства през февруари
10 Януари 2018 | 12:34 | FocusГен. Константин Попов, председател на Парламентарната комисия по отбрана, в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“.
Отвори в нов прозорец
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Преглед на някои от основните теми в европейския печат (Агенция "Фокус")
18 Януари 2021 | 08:43
La Vanguardia (Испания): Испания се превърна в седмия по големина износител на оръжие в света
18 Януари 2021 | 08:34
The Telegraph: Великобритания ще приеме законодателство за защита на паметници на противоречиви исторически личности
18 Януари 2021 | 08:21