Полк. Димитър Кацаров: 101-ви Алпийски полк – Смолян има 107-годишна история и авторитет сред жителите на града
6 Май 2019 | 11:00 | Focus
Фокус: Полк. Кацаров, какви са мисиите, които изпълнява 101-ви Алпийски полк – Смолян?
Полк. Димитър Кацаров: Мисиите, които изпълняваме са заповядани и валидни за цялата българска армия, ние не правим изключение. Първата мисия е „Отбрана“, там продължаваме нашата подготовка за повишаване способностите на полка. Ние създаваме ново формирование, като назначаваме нови военнослужещи. Те трябва да бъдат обучени, ако се наложи полкът да участва в една истинска отбранителна операция за защита териториалната цялост на Република България. Това са ни основните подготовки – бойната подготовка, специализирани курсове, обучения, участия в полеви занятия, стрелби и лагерни обучения. Към мисията „Принос към международния мир и сигурност“, миналата година участвахме с 25-та охранителна рота. Успяхме да я подготвим, сертифицирахме я, участваха военнослужещи и се върнаха живи и здрави през ранната есен от Афганистан. Продължаваме дейността си по тази мисия с участието в много международни учения, за които имаме отправени покани. Участвахме до момента в Италия и Австрия. По третата мисия „Принос към националната сигурност в мирно време“, има три направления, в които имаме поставени задачи. Те важат и за всички военнослужещи в Българската армия. На първо място поддържаме в готовност модулните формирования за действия при тежки зимни условия, при наводнения и пожари. Имаме и план, в който участваме с определени сили и средства в определените времена в два плана. Първо в плана за противодействие на тероризма. Там имаме поставени задачи от личния състав на полка, където поддържаме готовност, сили и средства и също така оказваме съдействие на „Гранична полиция“ за опазване на нашата южна граница с Гърция.
Фокус: Споменахте, че назначавате нови военнослужещи, търсите ли още хора за попълване на състава на Алпийския полк?
Полк. Димитър Кацаров: Да, в момента тече конкурс за военнослужещи, продължават от Военното окръжие да ни изпращат документите на тези, които успешно са преминали медицинските и психо прегледите. До края на май може би ще успеем да назначим тези, които успешно са издържали изпитите при нас. Хубавото е, че има добър интерес засега. Към момента имаме обявени 10 места, като за тях кандидатстват 33-ма. Надявам се, че спокойно ще покрием изискванията и кандидатстващите успешно да завършат медицинските, психо прегледите и да издържат нашите изпити, за да може да ги приемем като военнослужещи.
Фокус: През изминалата година също имаше доста новоназначени при вас, колко бяха те?
Полк. Димитър Кацаров: Да и миналата година общо 92 военнослужещи - офицери, сержанти и войници са дошли при нас. За доста войници, които бяха показали добри резултати със съдействието на Сухопътни войски, получихме съответните квоти, преминаха обучения и ги произведохме в сержантско звание, като по този начин успяхме да развием най-добрите войници, като ги прелеем в сержантския състав, а по този начин също овакантяваме войнишки места. Затова продължава този процес, имаме пълна подкрепа от военното ръководство и от командира на Сухопътни войски лично за това да продължи развитието на полка, да продължи окомплектоването ни с военнослужещи и регулярно се назначават конкурси. На всички конкурси, които се обявяват в Сухопътни войски, ние получаваме съответните квоти, за да може да увеличим бройката на военнослужещите.
Фокус: Споменахте, че има интерес към обявените свободни позиции в 101-ви Алпийски полк. Какво привлича младите хора към професията на войника, престижна ли е тя?
Полк. Димитър Кацаров: Мисля, че това е един младежки ентусиазъм, който успяваме да поддържаме и развиваме. Повече е за търсене на неизвестното и на премерения риск, защото при нас ежедневните дейности са свързани с доста висок адреналин. Според мен това също е основната причина за привличане на военнослужещи. Смолян е тежък регион, с много демографски и отрицателни тенденции и фактори, може и това да има значение - самото препитание на местните хора. Има и причина, която за мен е много логично обоснована. Това е, че тук от дълги години насам, още от Балканската война има армия, поделението има 107-годишна история, много дълга традиция. Народът е свързан с армията, обичат я, хората не се страхуват да работят в нея. Това е много важна връзка между народ и армия, помага тук военнослужещите да имат съответния авторитет, да бъдат уважавани от местните хора. Местното население помага на армията и хората могат да бъдат спокойни, че имат армия и могат да си вършат спокойно ежедневните дела.
Фокус: Какво ще пожелаете на Вашите колеги и на военнослужещите и всички, които са свързани по някакъв начин с Българската армия на Деня на храбростта и Празник на българската армия?
Полк. Димитър Кацаров: Пожелавам на всички офицери, сержанти и войници и техните семейства здраве, защото когато те са здрави, имат възможност да изпълняват задълженията си. На гражданите на Смолян искам да пожелая да са спокойни и да не се притесняват. Тук има войска и винаги могат да разчитат на нея във всяко едно отношение.
Нели ГЕРГЬОВСКА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
СВЪРЗАНИ МНЕНИЯ
Димитър Бръчков, кмет на Община Петрич: България е възпитала достойни синове и дъщери, които биха изрекли и следвали думи като на полк. Борис Дрангов
26 Май 2017 | 08:00 | FocusДимитър Бръчков, кмет на Община Петрич, в интервю за Радио „Фокус“ – Пирин.
Отвори в нов прозорец
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Предстоящи международни събития за 21 април (Агенция „Фокус“)
21 Април 2021 | 07:00