Флотилен адмирал Георги Пенев: В ход е проектът за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС
12 Ноември 2019 | 09:00 | Focus
Водещ: Да започнем с голямото значение за историята на Военноморските сили и изобщо за историята на военното ни изкуство победата на торпедоносеца „Дръзки“ над турския крайцер „Хамидие“. Каква следа в историята остава тази голяма победа?
Георги Пенев: През годините на Балканската война това е най-значимото събитие в историята на българските военноморски сили, това е най-голямата морска победа на Военноморските сили на Република България, с което, разбира се, изключително много се гордеем. Миноносците от отряда на миноносците през далечната 1912 г. постигат тая победа над противник, който многократно ги превъзхожда. Което още веднъж показва изключителното значение на тази атака и на тази победа. В тези години една от основните задачи на отряда миноносци, както и на Военноморските сили е да поддържат наблюдение на българските морски пространства, да извършват разузнаване, да поставят минни заграждения, както и, разбира се, да премахват минни заграждения там, където е необходимо. Но основните усилия са насочени при възможност за прекъсване на комуникациите на тогавашните турски кораби, които превозват войски, материални средства по линията Истанбул – Кюстенджа, сега Констанца. И атаката на българските миноносци е свързана именно с това, с идеята да прекъснат морските комуникации, което впоследствие се оказва наистина успешно. Освен тази атака в продължение на доста време тези комуникации са прекъснати и затруднени и предизвикват необходимост в противниковите военноморски сили да включат повече сили и средства, за да осъществяват тези превози. Така че изключително сме горди с тази победа, която е осъществена в една наистина неравностойна обстановка. Български отряд миноносци в състав от четири миноносеца атакува един изключително силен противник, крайцера „Хамидие“. Но атаката е изненадваща. Постигната е с тактически изключително коректни и точни действия и още веднъж казвам, това е огромен успех за българските военноморски сили през Балканската война.
Водещ: Така е, да, напълно сте прав. През тази седмица предстои да отбележим още една годишнина, тази от създаването на Военноморска база. Как е създадена тя, какво е нейното развитие през годините, какъв е отпечатъкът, който тя остави и продължава да оставя в историята на Военноморските сили?
Георги Пенев: Да. През следващата седмица на практика на 12 ноември е празникът на Военноморска база „Варна“. Разбира се, в днешните условия това формирование вече не съществува. От 2014 г. се извърши реорганизация в българските военноморски сили. Сега имаме флотилия бойни и спомагателни кораби и пункт за базиране „Варна“. Тоест наследницата на Военноморска база „Варна“ е в състава на флотилията бойни и спомагателни кораби. А иначе създаването на военноморската база е през 1897 г., когато на практика българските военноморски сили се разделят на две – Дунавската флотилия състав в Русе и Черноморски флот в състав във Варна. Така че на 12 ноември през 1897 г. е създадена Военноморска база „Варна“. През годините тя се утвърждава като основно формирование на Военноморските ни сили. В това формирование през годините са формирани множество корабни дивизиони както от фрегати, корвети, тоест това са основните корабни формирования, така и миночистачи, формирования, които са брегови и обслужващи, спомагателни кораби. В своето най-голямо развитие може да се каже, че Военноморската база, така както и Военноморските сили има през годините след Втората световна война, когато се получава нова техника от бившия Съветски съюз и се утвърждава Военноморската база като основно и най-важно формирование в състава на Военноморските сили. Разбира се, по-късно се създава и Военноморска база „Бургас“ и двете формирование взаимодействат активно в интерес на защитата на морския суверенитет на Република България.
Водещ: Днес фрегата „Дръзки“ носи името на легендарния Дръзки. Какви са съвременните предизвикателства пред Военноморските сили?
Георги Пенев: Да, името Дръзки за нас е изключително важно и се стараем то да остане във Военноморските сили. В резултат миноносецът „Дръзки“ след него имаме друг кораб от проекта „Рига“. Това е по днешната класификация фрегата, която също носи името „Дръзки“. И в днешните условия вече фрегатата „Дръзки“, която е проект Е-71, закупена от Военноморските сили на Белгия. В днешните условия основните предизвикателства пред този тип кораби са защитата на морския суверенитет. Това са основните корабни формирования – фрегати, корвети, които имат задачата да осъществяват наблюдение в териториалните води, въобще в морските пространства на Република България, да осъществяват контрол на корабоплаването. А също така да представят Военноморските ни сили зад граница. Това са основните формирования, които участват в учения, мисии и операции зад граница в контекста на евроатлантическата интеграция и операциите както на НАТО, така и на ЕС.
Водещ: Знаем, че в момента върви един проект, който трябва да получи своето развитие, за патрулни кораби. Докъде е той в момента?
Георги Пенев: Да, това е изключително важно с оглед развитието на Военноморските сили, добиването на ново въоръжение и техника. И най-важният ни проект, който имаме в момента, това е придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб. Основното, което е заложено в този проект, е придобиване на два многофункционални модулни патрулни кораба от клас фрегата, или корвета. И за момента е осигурено финансиране, проектът е в процес на развитие. Предстои оценяване на получени оферти и съответно избор на изпълнител, който да построи двата кораба. Както знаят предполагам слушателите, че има проект за инвестиционен разход, който е одобрен на ниво Народно събрание и Министерството на отбраната полага необходимите усилия за неговото реализиране чрез този проект. Идеята е да се придобият два кораба, които в следващите години постепенно да заменят старите руски кораби, които, естествено, вече са в края на своя жизнен цикъл и трябва да бъдат заменени. Тези нови кораби ще ни помогнат активно да участваме във всички операции и мисии на НАТО, които са в контекста на колективната отбрана.
Водещ: Г-н адмирал, не мога да не ви задам този въпрос, свързан с инцидента от отминалата вече седмица с матроса Спас Пенчев. Докъде стигна разследването и имате ли някакви версии какво се е случило в края на краищата?
Георги Пенев: Да, това е изключително неприятно събитие за Военноморските сили. Инцидентът се случи на 6 ноември миналата седмица, тоест тази седмица. Изключително е тежък инцидентът, загуба на човешки живот. За момента е в процес разследване от страна на Военна прокуратура на обстоятелствата, при които се е случило събитието. От страна на Военноморските сили също е активирана служебна проверка, с която целим да извършим проверка на процедурите, с които са извършени водолазни спускания в хипербарния комплекс във Военноморска болница във Варна. Това е едно мероприятие, което се изпълнява периодично във Военноморските сили, има създадена необходимата организация. Лично аз считам, че не е въпрос на организация проблемът, който е настъпил, и загубата на човешкия живот. Моето мнение е, че се касае за проблем здравословен на конкретния човек. Но все пак необходимо е да завърши разследването, за да имаме всички аспекти и да можем реално да оценим нещата. Но за момента полагаме усилия от всички гледни точки да разгледаме проблема и да вземем необходимите мерки. Така че това да не бива да се повтаря в бъдеще.
Водещ: Да, разбирам, че и вие си правите вътрешна проверка от страна на военноморския флот, ваша вътрешна проверка.
Георги Пенев: Да, разбира се, това е процедура, която винаги се прилага, когато е налице инцидент. В Българската армия съществува такава институция за действия при инциденти и ние сме длъжни да ги разследваме. Но при всички положения дори и да не съществуваше тази институция ние сме длъжни да проведем необходимите разследвания, проверки. Пак казвам от всички страни да погледнем ситуацията, за да можем да определим, необходимите мерки да набележим за в бъдеще да не се повтарят такива неща.
Водещ: Да, дано да не се случва повече. Наистина доста трагичен инцидент. Нашите съболезнования от името на екипа на Радио „Фокус“.
Георги Пенев: Да, благодаря. Ползвам вашия ефир още веднъж да поднеса съболезнования и към близките на матрос Пенчев.
Евелина БРАНИМИРОВА
© 2021 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция "Фокус" е задължително!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях
НОВИНИТЕ НА ФОКУС
Пета поредна загуба на Нюкасъл, този път от Лийдс с 1:2
27 Януари 2021 | 12:41
Kathimerini: Гърция е разтревожена от увеличаване на случаите на фона на проблемите с ваксините в ЕС
27 Януари 2021 | 12:35
Наказаха Антонио Конте
27 Януари 2021 | 12:25
Томас Тухел е новият треньор на Челси
27 Януари 2021 | 12:21